Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Nieubłaganie zbliża się zima. A to oznacza, że na Rynku Głównym w Krakowie możemy już rozgrzać się w bardzo smaczny sposób. Punkty kulinarne oferują grzane wino, słodkie miody pitne i aromatyczne herbaty – to wszystko na świeżym powietrzu. Właśnie rozpoczął się sezon zimowych ogródków gastronomicznych, który potrwa do 31 marca 2024 r.

Turyści i mieszkańcy Krakowa bardzo chętnie korzystają z możliwości wypicia rozgrzewających napojów i skosztowania ciepłych dań pod gołym niebem.

Turyści i mieszkańcy Krakowa bardzo chętnie korzystają z możliwości wypicia rozgrzewających napojów i skosztowania ciepłych dań pod gołym niebem. Piękny widok na Sukiennice i kościół Mariacki zachęca do takiego odpoczynku.

– Tak jak co roku od wielu lat, również w tym roku, przedsiębiorcy prowadzący działalność gastronomiczną m.in. na Rynku Głównym, placu Szczepańskim, czy na Małym Rynku, składają wnioski o możliwość ulokowania w przestrzeni publicznej zimowego ogródka gastronomicznego – mówi Tomasz Popiołek z Urzędu Miasta Krakowa. – Takie ogródki mogą funkcjonować w tych przestrzeniach od początku listopada do końca marca.

W tym roku Urząd Miasta zawarł już 39 umów na zimowe ogródki gastronomiczne – to o 6 mniej niż w ubiegłym sezonie, kiedy było ich 45.

– Możemy w tej chwili zaobserwować na Rynku Głównym, że gastronomicy montują już ogródki, żeby zapewnić komfortowe warunki swoim klientom, którzy będą tam spędzać czas w okresie świątecznym i zimowym – dodaje Tomasz Popiołek.

Przedsiębiorcy nadal mogą składać wnioski o utworzenie ogródka zimowego.

Jak otworzyć ogródek zimowy przed lokalem gastronomicznym?

Aby podpisać umowę na organizację ogródka gastronomicznego, przedsiębiorcy muszą złożyć komplet dokumentów, według określonej procedury.

– Warunki są zbliżone do warunków, których wymagamy latem – mówi Popiołek. – Przede wszystkim właściciel musi mieć tytuł prawny do lokalu, przed którym taki ogródek ma być ulokowany, pozytywną decyzję sanepidu, a poza tym musi przedstawić projekt architektoniczny. Powinny być to plany aranżacji zimowej, czyli np. przeszklenia, wyposażenie zimowe. Po spełnieniu tych wszystkich warunków zawierana jest umowa na okres kilku miesięcy.

Dostarczyć należy m.in.:

● projekt architektoniczny ogródka (wskazujący m.in. elementy wyposażenia, które zostaną ustawione w jego wnętrzu, powierzchnię, aranżację, kolorystykę itp.)

● dokumenty formalne pozwalające na zweryfikowanie, czy przedsiębiorca – restaurator: posiada dokument potwierdzający dysponowanie lokalem gastronomicznym, przed którym będzie ustawiony ogródek (np. umowa najmu, wypis z księgi wieczystej, akt notarialny)

● posiada zaświadczenie/decyzję dla ogródka wydane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego (sanepid)

● legitymuje się pełnomocnictwem udzielonym do reprezentowania firmy

Opłata za ogródek gastronomiczny pozostaje bez zmian w stosunku do sezonu letniego i wynosi 3,00 zł netto za jeden dzień za jeden metr kwadratowy (+ VAT 23%). Umowy są zawierane na jeden sezon.

W przypadku pasów drogowych obowiązuje odrębna procedura ZDMK-26 (ogródki na tych terenach podlegają Zarządowi Dróg Miasta Krakowa).

Źródła: Strefa Miast