Celiakia jest chorobą zapalną, która dotyka przewodu pokarmowego. Spożywanie glutenu, czyli białka występującego w pszenicy, życie, jęczmieniu i ich pochodnych, powoduje reakcję, uszkadzającą kosmki jelitowe. Objawy celiakii mogą być różnorodne i obejmować bóle brzucha, biegunkę, nudności, osłabienie, niedobory składników odżywczych, problemy ze skórą i innymi narządami.
Leczenie celiakii polega na eliminacji glutenu z diety. Osoby z celiakią muszą dokładnie czytać etykiety produktów spożywczych, aby unikać glutenu, oraz zwracać uwagę na krzyżowe zanieczyszczenia. Oprócz diety, mogą być stosowane również leki, aby zarządzać objawami i komplikacjami.
Na czym polega dieta bezglutenowa? Jakie pułapki czyhają na osoby na diecie tej diecie? Odpowiedzi między innymi na te pytania będzie można uzyskać już w 22 kwietnia, podczas specjalnego spotkania z dietetykiem.
Podczas wydarzenia uczestnicy dowiedzą się m.in.:
● jak prawidłowo powinna przebiegać diagnostyka chorób zależnych od glutenu,
● na czym polega dieta bezglutenowa,
● jakie pułapki czyhają na osoby na diecie bezglutenowej,
● jak powinna odżywiać się osoba z celiakią, aby uniknąć niedoborów pokarmowych,
● czy kosmetyki oraz leki i suplementy diety mogą zawierać gluten,
● jak radzić sobie poza domem, stosując dietę bezglutenową.
Spotkanie organizuje Polskie Stowarzyszenie Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych. Szczególnie mile widziane są osoby nowo zdiagnozowane oraz rodzice dzieci na diecie bezglutenowej.
Wydarzenie poprowadzi dietetyczka z Centrum Diety Bezglutenowej – Grażyna Konińska – ekspert Polskiego Stowarzyszenia Osób z Celiakią i na Diecie Bezglutenowej, w którym od 10 lat prowadzony jest ogólnopolski Punkt Informacyjno-Konsultacyjny dla osób na diecie bezglutenowej
Spotkanie rozpocznie się o godz. 17.00 w Klastrze Innowacji Społeczno-Gospodarczych przy ul. Zabłocie 20, w sali nr 9.