Bilet metropolitalny to doskonałe rozwiązanie dla tych osób, które praktycznie codziennie muszą coś załatwić w Krakowie, a mieszkają w gminach ościennych. To ogromne ułatwienie, ponieważ bilet ten pozwoli mieszkańcom obwarzanka krakowskiego i dalszych okolic bez problemu przemieszczać się po mieście i poza nim.
To oznacza, że mieszkaniec z wykorzystaniem jednego biletu będzie mógł korzystać bez ograniczeń z różnych środków transportu w różnych strefach aglomeracyjnych.
– Jeśli mieszkamy w Wieliczce, to będziemy mogli przyjechać komunikacją miejską do dworca w Wieliczce. Tam wsiąść do pociągu, przyjechać do Krakowa na Dworzec Główny, a z Dworca Głównego przejechać krakowskim MPK np. pod Pocztę Główną. To wszystko jesteśmy w stanie zrobić na 1 bilecie – mówi Sebastian Kowal z Zarządu Transportu Publicznego.
Kraków. Ceny nowych biletów metropolitalnych
Komunikacja w aglomeracji podzielona jest na trzy strefy. W I strefie jest Kraków; w strefie II znajdują się gminy: Biskupice, Czernichów, Iwanowice, Kocmyrzów-Luborzyca, Liszki, Michałowice, Mogilany, Niepołomice, Skała, Skawina, Słomniki, Świątniki Górne, Wieliczka, Wielka Wieś, Zabierzów, Zielonki. Natomiast w skład strefy III wchodzą gminy Brzeźnica i Krzeszowice.
Stawki za nowe bilety wyniosą:
● 159 zł: metropolitalny – strefa I
● 169 zł: metropolitalny – strefa I+II
● 199 zł: metropolitalny – strefa I+II+III
Cena biletu miesięcznego dla mieszkańców Krakowa pozostanie na dotychczasowym poziomie – 80 zł. Uprawniać będzie do podróży tylko tramwajami i autobusami. Radni przegłosowali uchwałę o wprowadzeniu biletów metropolitalnych 5 kwietnia na sesji Rady Miasta Krakowa.