Kraków Business Run po raz pierwszy odbył się w stolicy Małopolski w 2012 r. i błyskawicznie zyskał ogromną popularność. Bieg szybko przekształcił się w ogólnopolski Poland Business Run, który jest organizowany w różnych miastach – impreza odbywała się w trzech miastach, a jej trzecia edycja – w pięciu. W 2019 roku zaangażowanych było już dziewięć miast. Jednak to właśnie Kraków bije rekordy popularności jeśli chodzi o liczbę uczestników. Ostatnie dwie edycje sztafety, ze względu na pandemię, miały formę wirtualną.
W tym roku natomiast wraca forma tradycyjna, na którą wiele osób bardzo czekało. 2 tysięcy pięcioosobowych sztafet (10 tysięcy uczestników) ruszy trasą dookoła Błoń, a reszta biegaczy, którzy wybrali rywalizację wirtualną, pokona dowolnie wybraną trasę. W obu przypadkach dystans na każdego zawodnika wynosi 4 km.
– Bieg po samodzielnie wybranej trasie, zaproponowany przez nas w czasie pandemii, spotkał się z bardzo entuzjastyczną reakcją firm, które zaprosiły do biegania i pomagania współpracowników z różnych części świata – mówi Marta Hernik, dyrektor zarządzająca Fundacji Poland Business Run. – Dla wielu osób ta forma oznaczała też brak stresu związanego ze startem w tradycyjnych zawodach. Po drugiej stronie byli oczywiście ci, którzy tęsknili za imprezą sportową z profesjonalnym pomiarem czasu. Przeanalizowaliśmy nastroje naszych uczestników i postanowiliśmy przygotować obie opcje, aby każdy mógł wybrać najlepszy dla siebie wariant.
Biorąc udział zarówno w tradycyjnym, jak i wirtualnym biegu, uczestnicy wspierają podopiecznych Fundacji Poland Business Run. Firmy zgłaszające uczestników i opłacające ich udział w sztafecie, pomagają tym samym osobom z niepełnosprawnościami narządów ruchu oraz kobietom po mastektomii. Jednym z beneficjentów sztafety jest 41-letni Sławomir z okolic Krakowa, który w wieku 9 lat w wyniku wypadku komunikacyjnego stracił nogę, a dziś jest fizjoterapeutą i sam pomaga pacjentom po amputacji.
– Biegamy i pomagamy już od 10 lat – mówi Agnieszka Pleti, prezes Fundacji Poland Business Run, organizatorka zawodów. – Piękne jest to, że pracownicy firm spotykają się po pracy, wspólnie trenują, a w pierwszą niedzielę września biegną dla potrzebujących. A tych nie brakuje. Każdego roku trafia do nas kilkaset próśb o pomoc. Wielu historii beneficjentów słuchamy ze ściśniętym sercem.
Integracja pracowników w szczytnym celu już od wielu lat motywuje firmy do wzięcia udziału w Poland Business Run. Od samego początku inicjatywę aktywnie wspierają Miasto Kraków i Zarząd Infrastruktury Sportowej w Krakowie.