O popularności tej formy wsparcia świadczy fakt, że do kwietnia tego roku sterylizację i kastrację przeprowadzono już u ponad 700 kotów! To wzrost w porównaniu do roku ubiegłego, w którym zabiegom poddano ponad 500 zwierząt.
Właściciele mruczków chętnie korzystają także z możliwości znakowania czworonogów. W tym roku założono już ponad 600 chipów, natomiast w ubiegłym, w ramach tego zadania, założono ich 400.
Osoby, które chcą skorzystać z zabiegów dla swoich kotów, muszą okazać dokument potwierdzający zamieszkanie właściciela zwierzęcia na terenie Krakowa. Wymagana jest także książeczka zdrowia/szczepień kota. Dokumenty te należy przedstawić w Wydziale Kształtowania Środowiska Urzędu Miasta Krakowa na os. Zgody 2, tel. 12 616 55 55.
Łącznie w tym roku na ten cel przeznaczono 276 tys. złotych. W roku poprzednim ta kwota wynosiła 133 tys. zł. Tegoroczna miejska akcja potrwa do wyczerpania przeznaczonych na nią funduszy.
Zabiegi będą wykonywane w gabinecie weterynaryjnym IRIS (ul. Senatorska 25, tel. 12 427 20 18), który podpisał umowę z miastem.
Troska o koty bezdomne
Podobnie jak w ubiegłym roku, Kraków w ramach programu opieki nad zwierzętami finansuje także usługi dla wolno żyjących kotów z terenu miasta w zakresie: odrobaczania, zwalczania pasożytów zewnętrznych, kastracji i sterylizacji, znakowania, wybranych szczepień oraz leczenia. Finansowaniem objęte jest też dokarmianie wolno żyjących kotów przy udziale opiekunów społecznych.
Miasto przeznaczyło na te zadania ponad 4 mln 730 tys. zł. Największa część z tej sumy, blisko 4 mln 430 tys., przeznaczana jest na utrzymywanie schroniska dla bezdomnych zwierząt, które prowadzi Krakowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami. W ramach tej kwoty jest m.in. zapewnienie miejsc w schronisku, sterylizacja lub kastracja zwierząt przebywających w schronisku, poszukiwanie właścicieli dla zwierząt bezdomnych oraz całodobowa opieka weterynaryjna w przypadku zdarzeń drogowych z udziałem zwierząt.