W Krakowie działa kilka ośrodków oferujących pomoc w zakresie terapii indywidualnej, rodzinnej lub grupowej. Można w nich również skorzystać z porad psychologicznych i rodzinnych w formie spotkań informacyjnych, które pozwalają lepiej poznać i nauczyć się rozwiązywać problemy.
– Zapraszamy wszystkich krakowian do punktów wsparcia psychologicznego – mówi Iwona Nawara, psycholog kliniczny. – Nazywamy je punktami pierwszej pomocy psychologicznej. Tak, aby każdy w dość szybkim czasie mógł po prostu skonsultować się z psychologiem w sytuacji awaryjnej.
W Krakowie z nieodpłatnej pomocy psychologicznej i terapeutycznej mieszkańcy mogą korzystać w następujących specjalistycznych placówkach:
● Ośrodek poradnictwa i terapii, ul. Batorego 5, tel. 12 633 35 31
● Ośrodek poradnictwa i terapii, ul. Stoczniowców 7, tel. 12 633 35 31
● Krakowski Instytut Psychoterapii, ul. Podbrzezie 6, tel. 12 423 02 28 / 783 222 263
● Krakowski Instytut Psychoterapii ul. Ptaszyckiego 6, tel. 692 960 436
● Krakowski Instytut Psychoterapii os. Krakowiaków 2, tel. 12 644 12 66 / 882 011 339.
Pomoc udzielana jest zarówno w siedzibach poszczególnych ośrodków, jak i w miejscu zamieszkania osoby lub rodziny korzystającej ze wsparcia.
Gdzie jeszcze szukać pomocy?
Krakowianie mogą zwrócić się także do Stowarzyszenia Dobrej Nadziei, które na zlecenie Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Krakowie świadczy wsparcie osobom, które utraciły lub są zagrożone utratą dziecka, przeżywają trudności życiowe, wychowawcze i opiekuńcze.
Stowarzyszenie oferuje wsparcie w postaci mediacji oraz poradnictwa psychologicznego lub terapii: indywidualnej, rodzinnej albo grupowej.
Usługi świadczone są w Stowarzyszeniu Dobrej Nadziei przy ul. Batorego 5 i Stoczniowców 7 w Krakowie oraz w miejscach zamieszkania rodzin objętych wsparciem.