Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Miasta i mniejsze miejscowości inwestują spore środki, aby troszczyć się o zdrowie swoich mieszkańców. Teraz mogą zostać docenione. Konkurs „Zdrowy Samorząd” cieszy się coraz większą popularnością. Wybierane są najlepsze programy zdrowotne w polskich gminach, powiatach i województwach. Kraków także otrzymał nominację!

Kraków otrzymał nominację za program polityki zdrowotnej „Program profilaktyki i rehabilitacji dysfunkcji narządu ruchu dla mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków. W ramach tego programu mieszkańcy Krakowa mogą bezpłatnie korzystać z rehabilitacji ruchowej oraz medycznej

W ubiegłym roku, w trakcie szóstej edycji konkursu „Zdrowy Samorząd”, wpłynęło aż 100 projektów zgłoszonych przez 70 jednostek samorządu terytorialnego! W 2024 roku nagrody – statuetki „Zdrowy Samorząd” – zostaną przyznane w trzech kategoriach: Zdrowa Gmina/Miasto, Zdrowy Powiat i Zdrowe Województwo. Nominowano m.in. Bydgoszcz, Chorzów, Częstochowę, Głogów, Nowy Sącz, Gdańsk, a także powiaty m.in. powiat pilski, kartuski, lubiński, policki, wrocławski czy województwa: małopolskie, pomorskie, opolskie, podlaskie.

Kraków otrzymał nominację za program polityki zdrowotnej „Program profilaktyki i rehabilitacji dysfunkcji narządu ruchu dla mieszkańców Gminy Miejskiej Kraków”. W ramach tego programu mieszkańcy Krakowa mogą bezpłatnie korzystać z rehabilitacji ruchowej oraz medycznej w Miejskim Centrum Opieki przy ul. Wielickiej. Usługa nie wymaga skierowania, a do jej realizacji ośrodek został wyposażony w nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny.

– Ten program powstał w Krakowie, gdyż musieliśmy zareagować na deficyt miejsc na rehabilitację pacjentów z problemami narządów ruchu, a równocześnie ograniczonym finansowaniem tego typu usług przez NFZ. Jest to wyjątkowe miejsce, gdyż mamy tutaj możliwość pracy w formie jeden do jeden, czyli że jeden fizjoterapeuta poświęca w całości swój czas dla jednego pacjenta w celu jego rehabilitacji, a co ważne mamy tutaj wysokiej jakości nowy sprzęt zakupiony również z miejskich środków – mówił podczas wizyty Andrzej Kulig.

Realizatorzy przewidują, że w ramach programu do 2024 r. takim wsparciem rehabilitacyjnym zostanie objętych co najmniej 600 pacjentów z Krakowa. Kwota przeznaczona na cały program to blisko 2,5 mln złotych.

Konkurs „Zdrowy Samorząd” docenia najlepsze programy zdrowotne

Konkurs „Zdrowy Samorząd” organizowany jest przez PortalSamorzadowy.pl oraz portal i magazyn „Rynek Zdrowia”. Celem konkursu jest nagrodzenie jednostek samorządu terytorialnego wszystkich poziomów, które najbardziej skutecznie realizują zadania związane z promocją zachowań prozdrowotnych, edukacją zdrowotną i profilaktyką wybranych schorzeń.

W ramach konkursu na wybranego projekty mogą głosować także internauci. Zgłoszenia na stronie Portalu Samorządowego są przyjmowane do 12 lutego.

Program, który otrzyma największą liczbę głosów, otrzyma nagrodę specjalną od czytelników serwisu PortalSamorzadowy.pl oraz RynekZdrowia.pl. Dodatkowo wyboru laureatów oprócz czytelników dokona także rada konsultacyjna konkursu, powołana przez organizatora.

Zwycięzców w poszczególnych kategoriach poznamy 7 marca podczas gali IX Kongresu Wyzwań Zdrowotnych.

Źródła: Strefa Miast