Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Nowoczesny sprzęt rehabilitacyjny, fonoforeza, kinezyterapia i unikalne podejście: każdemu pacjentowi czas poświęca jeden fizjoterapeuta. Krakowianie mogą już korzystać z rehabilitacji ruchowej oraz medycznej w Miejskim Centrum Opieki przy ul. Wielickiej! Ta usługa nie wymaga skierowania i jest bezpłatna dzięki finansowaniu przez samorząd miasta.

Każdy dorosły mieszkaniec Krakowa, który cierpi na choroby narządu ruchu, może zapisać się na darmową rehabilitację.

Każdy dorosły mieszkaniec Krakowa, który cierpi na choroby narządu ruchu, może zapisać się na darmową rehabilitację.

– Choroby, jakie tutaj najczęściej rehabilitujemy to tak naprawdę wszystkie zmiany zwyrodnieniowe, stany pourazowe, mamy również pacjentów neurologicznych, poudarowych lub pacjentów, którzy mają zdiagnozowane choroby zanikowe mięśni. Kładziemy szczególny nacisk na stronę ruchową – mówi Renata Mazanek, fizjoterapeutka.

Program realizowany jest w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie przy ul. Wielickiej 267 na Dziennym Oddziale Rehabilitacji. Jego głównym celem jest zwiększenie dostępności usług fizjoterapeutycznych, a w rezultacie zmniejszenie dolegliwości bólowych u pacjentów oraz poprawa sprawności ruchowej. A co za tym idzie – łatwiejszego samodzielnego poruszania się i wykonywania codziennych czynności.

– Korzystałam z zabiegów takich jak: masaż, laser, TENS, fonoforeza i gimnastyka – mówi pacjentka pani Krystyna. – Jestem pod wrażeniem dlatego, że w innych placówkach termin był bardzo odległy, natomiast tutaj przyszłam i miałam wizytę za kilka dni, a już za tydzień rozpoczynałam zabiegi, w co nie mogłam w ogóle uwierzyć.

Kto może skorzystać z programu?

Z programu mogą skorzystać wszyscy dorośli mieszkańcy Krakowa, którzy mają rozpoznaną dysfunkcję narządu ruchu związaną z chorobami przeciążeniowymi, zwyrodnieniowymi stawów, zespołem bólowym kręgosłupa lub amputacją.

– Oczywiście trzeba spełnić kilka warunków – mówi Renata Mazanek, fizjoterapeuta. – Trzeba być przede wszystkim mieszkańcem miasta Krakowa, mieć ukończone 18 lat i posiadać faktycznie historię choroby.

Do udziału w programie pacjentów kwalifikują lekarz specjalista w dziedzinie rehabilitacji oraz fizjoterapeuta. Każdy otrzymuje indywidualny harmonogram rehabilitacji, dostosowany do potrzeb i sprawności fizycznej.

– Ten program powstał w Krakowie, gdyż musieliśmy zareagować na deficyt miejsc na rehabilitację pacjentów z problemami narządów ruchu, a równocześnie ograniczonym finansowaniem tego typu usług przez NFZ. Jest to wyjątkowe miejsce, gdyż mamy tutaj możliwość pracy w formie jeden do jeden, czyli że jeden fizjoterapeuta poświęca w całości swój czas dla jednego pacjenta w celu jego rehabilitacji. Co ważne, mamy tutaj wysokiej jakości nowy sprzęt zakupiony również z miejskich środków – mówi Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Hydroterapia, elektrolecznictwo, termoterapia. Jak przebiega rehabilitacja w ramach programu?

Rehabilitacja trwa cztery tygodnie (cztery dni w tygodniu, 120 minut dziennie) i obejmuje zabiegi kinezyterapii, fizykoterapii oraz masażu leczniczego.

W ramach tego pierwszego zabiegu wykonywane są różnego rodzaju ćwiczenia specjalistyczne i ogólnousprawniające, natomiast wśród zabiegów fizykoterapeutycznych jest na przykład: hydroterapia, elektrolecznictwo, leczenie polem elektromagnetycznym, światłolecznictwo, termoterapia, krioterapia miejscowa czy balneoterapia.

Uczestnicząc w programie, pacjent może liczyć także na kontrolne porady lekarskie i fizjoterapeutyczne, modyfikację programu rehabilitacji oraz przedłużenie czasu udzielania świadczeń do ośmiu tygodni. Dodatkowo każdy uczestnik zostaje objęty prozdrowotnym programem dotyczącym profilaktyki dysfunkcji narządu ruchu, aktywności fizycznej w warunkach domowych, prawidłowego odżywiania, utrzymywania prawidłowej masy ciała czy sposobów radzenia sobie ze stresem.

Po zakończeniu programu rehabilitacyjnego i edukacyjnego uczestnik otrzymuje wypis z oddziału rehabilitacji dziennej z zaleceniami dalszego postępowania.

– Niewątpliwie wyznaczamy pewien standard w naszym mieście bezpłatnej opieki rehabilitacyjnej dla pacjentów – mówi Andrzej Kulig. – Myślę, że warto na ten oddział zaprosić wszystkich, którzy chcieliby wiedzieć, jak powinna wyglądać w najlepszym standardzie opieka rehabilitacyjna dla osób ze schorzeniami narządu ruchu. Miasto zdecydowało się na niestandardowy ruch polegający na tym, że nie tylko stworzyliśmy to miejsce, wyposażyliśmy, zatrudniliśmy specjalistów, ale co więcej, finansujemy wszystkie świadczenia.

Jak się zapisać?

Rejestracja odbywa się pod nr tel. 12 44 67 527, poniedziałek, czwartek: godz. 10.00–18.00, wtorek, środa, piątek: godz. 7.30–15.30.

Realizatorzy przewidują, że w ramach programu do 2024 r. takim wsparciem rehabilitacyjnym zostanie objętych co najmniej 600 pacjentów z Krakowa. Kwota przeznaczona na cały program to blisko 2,5 mln złotych.

Program realizowany jest w Miejskim Centrum Opieki dla Osób Starszych, Przewlekle Niepełnosprawnych oraz Niesamodzielnych w Krakowie SP ZOZ przy ul. Wielickiej 267 - pawilon nr 3 (Dzienny Oddział Rehabilitacji)

Szczegółowe informacje o warunkach udziału w programie oraz dokumenty do pobrania znajdują się na stronie internetowej pod linkiem: mco.krakow.pl

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • rehabilitacja