Nieodpłatna pomoc prawna kierowana jest do osób, które zmagają się z problemem prawnym. Prawnik w wyznaczonym punkcie wskaże zainteresowanym, jakie są ich prawa i obowiązki oraz zaproponuje sposób rozwiązania problemu. Specjalista może także udzielić pomocy, sporządzając odpowiednie pisma, takie jak: pozew, pismo o zwolnienie od kosztów lub o ustanowienie adwokata z urzędu.
– Z darmowych porad prawnych może skorzystać każdy niezależnie od jego sytuacji materialnej – informuje Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Consilium”, oferująca darmowe porady prawne. – Zakres pomocy prawnej obejmuje poinformowanie osoby o obowiązującym stanie prawnym, o przysługujących uprawnieniach, spoczywających obowiązkach lub wskazanie osobie uprawnionej sposobu rozwiązania jej problemu prawnego.
Porady prawnej udziela profesjonalny prawnik z odpowiednim doświadczeniem, np. adwokat, radca prawny, aplikant radcowski lub adwokacki.
Kto może skorzystać z nieodpłatnej pomocy prawnej?
Nieodpłatna pomoc prawna skierowana jest do wszystkich obywateli, którzy nie mają możliwości opłacenia kosztów usługi prawnika. Przysługuje także przedsiębiorcom samozatrudnionym, czyli takim, którzy prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą.
Mieszkańcy we wskazanych miejscach mogą skorzystać z mediacji oraz poradnictwa obywatelskiego, które obejmuje wsparciem także osoby zadłużone lub szukające pomocy z zakresu nieruchomości oraz zabezpieczenia społecznego.
Aby skorzystać z nieodpłatnej pomocy, należy złożyć stosowne pisemne oświadczenie, że nie jest się w stanie ponieść kosztów odpłatnej konsultacji prawnej.
Jak uzyskać poradę?
Aby uzyskać poradę, należy najpierw ustalić termin wizyty w jednym z wybranych punktów, dzwoniąc pod numer telefonu: 728 366 319 (rejestracja w godz. 7:30-16:00).
Można także wejść na stronę internetową zapisy-np.ms.gov.pl/, a następnie wybrać lokalizację wizyty z listy lub z mapki znajdującej się po prawej stronie ekranu.
Następnie należy wybrać odpowiedni termin i godzinę wizyty, nacisnąć przycisk „Umów wizytę” i wpisać swoje inicjały (lub numer wizyty), numer telefonu i adres e-mail.
Udzielanie nieodpłatnej pomocy prawnej lub nieodpłatnej mediacji odbywa się według kolejności zgłoszeń, po uprzednim umówieniu terminu wizyty.
Lista punktów świadczących porady prawne
Bezpłatną pomoc prawną w 16 z 32 punktów na terenie Krakowa będzie świadczyć Fundacja Rozwoju Przedsiębiorczości „Consilium”. Pomoc prawną można uzyskać m.in. w punktach Urzędu Miasta przy ul. Dekerta 24, ul. Grunwaldzkiej 8, ul. Wielopole 17a, os. Zgody 2, al. Powstania Warszawskiego 10, a także w Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej: ul. Rzeźnicza 2, ul. Józefińska 14, ul. Sasa-Zubrzyckiego 10.
Łącznie w 2024 roku na nieodpłatną pomoc prawną, realizowaną na terenie Krakowa, z budżetu państwa przekazana zostanie kwota 2 251 392 zł, w tym środki finansowe przeznaczone na realizację tego zadania przez Fundację Rozwoju Przedsiębiorczości „Consilium” to 1 091 925,12 złotych.