Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Laureatów konkursu Filantrop Krakowa ogłoszono 29 czerwca 2022 r. w Pałacu Krzysztofory. Prezydent Jacek Majchrowski wręczył posrebrzane berło św. Jadwigi w dwóch kategoriach: najciekawsza forma i efektywność filantropii oraz wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom. Na scenę zaproszono pięciu nagrodzonych krakowskich filantropów.

Laureaci konkursu Filantrop Krakowa

Konkurs Filantrop Krakowa organizowany jest od 2000 r. Nagradzane są osoby, które wyróżniają się bezinteresowną działalnością na rzecz mieszkańców i mieszkanek Krakowa. W trakcie kilkunastu lat uhonorowano już ponad 60 osób i podmiotów – zgodnie z regulaminem możliwe jest przyznanie maksymalnie pięciu tytułów Filantropa Krakowa w obu kategoriach. Tytuł przyznaje Prezydent Miasta Krakowa na wniosek komisji Bractwa Filantropii. W tegorocznym konkursie zgłoszono sześciu kandydatów, w tym czterech za najciekawszą formę i efektywność filantropii oraz dwie kandydatury w kategorii wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom.

– Niewątpliwie bezinteresowność i dobroczynność są podstawowymi elementami każdej działalności społecznej – mówił Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa. – To bardzo ważna dziedzina, która przeciwstawia się bezduszności, panującej bardzo często w życiu publicznym. Chciałem bardzo serdecznie pogratulować wszystkim tym, którzy otrzymali berło Królowej Jadwigi.

Oprócz symbolicznego berła Królowej Jadwigi, laureaci otrzymują również akt nadania oraz znaczek Filantropa Krakowa. Mogą być także wymieniani wraz z tytułem filantropa w wydawnictwach Miasta Kraków, dotyczących działalności charytatywnej, a także mają prawo stosowania znaku graficznego.

Jako pierwszy w kategorii najciekawsza forma i efektywność filantropii został nagrodzony Janusz Bodzęta – związany ze szpitalem miejskim im. Gabriela Narutowicza, udzielający się społecznie w PTTK od 1981 r. W 1999 roku założył Sekcję Integracji Na Rzecz Dzieci Niepełnosprawnych, która z czasem przeistoczyła się w Sekcję na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością.

– Od 1999 roku wcieliłem się w rolę Świętego Mikołaja, a właściwie w rolę Mikołaja, bo do roli świętego to tak naprawdę każdemu z nas daleko – mówił Janusz Bodzęta. – Prowadzę akcję, zbierając pieniądze i realizując działania na rzecz swoich podopiecznych. W rolę Świętego Mikołaja wciągnął mnie, uwrażliwiając na działalność społeczną, artysta Mariusz Frankowski.

Kolejnym laureatem został Rotary Klub Kraków – Wyspiański. Klub zajmuje się prowadzeniem projektów w zakresie wyrównywania szans edukacyjnych, organizowaniem międzynarodowej wymiany młodzieży w wieku 15-18 lat, dostarczaniem sprzętu medycznego oraz finansowaniem leczenia podopiecznych. W imieniu klubu nagrodę odebrała Martyna Nowakowska – prezydent Rotary Klub Kraków – podkreślając w trakcie swojej wypowiedzi motto klubu: Służba na rzecz innych, ponad własną korzyść.

Posrebrzane berło św. Jadwigi otrzymała także Dorota Skowerska-Witek. Filantropka prowadzi różnorodną aktywność, głównie w dziedzinie kultury. Angażowała się w tworzenie domu Ronalda McDonalda w Krakowie oraz wspomagała charytatywnie badania przesiewowe, organizowane przez Fundację. Zajmuje się integrowaniem różnych środowisk, a także propagowaniem angażowania się w działalność charytatywną i niesienie pomocy najbardziej potrzebującym.

W drugiej kategorii – wkład finansowy w pomoc udzielaną osobom lub podmiotom – kapituła przyznała nagrodę Wodociągom Miasta Kraków SA. Spółka od wielu lat angażuje się w działalność charytatywną, udziela wsparcia nastawionego na niesienie pomocy chorym, a także osobom w kryzysie bezdomności, dzieciom, seniorom i zwierzętom. Berło św. Jadwigi z rąk prezydenta Jacka Majchrowskiego odebrał Piotr Ziętara, prezes zarządu, który podsumował działalność spółki słowami: Czułe H₂O, bo pięknie jest pomagać.

Ostatnimi laureatami byli Maria i Andrzej Krupińscy z firmy U Jędrusia. Przedsiębiorstwo wspiera m.in. Schronisko dla Niepełnosprawnych Domu Pomocy Społecznej Fundacji im. Brata Alberta w Radwanowicach, Szpital Specjalistyczny im. Stefana Żeromskiego SP ZOZ w Krakowie, Krakowską Radę Niepełnosprawnych, Środowiskowy Dom Samopomocy w Zagórzanach, Towarzystwo Przyjaciół Chorych Hospicjum im. Św. Łazarza oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Morawicy. Spółka zatrudnia ponad 1300 osób i współpracuje ze Stowarzyszeniem Otwarte Klatki, czego efektem była rezygnacja z zastosowania jaj chowu klatkowego.

Dyplomem zostało wyróżnione także Stowarzyszenie Integracji oraz Aktywizacji Zawodowej i Społecznej Osób Niepełnosprawnych Emaus, działające na rzecz osób wykluczonych społecznie.

Materiał partnera – STREFA MIAST

Źródła: UM Kraków