Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Kraków otrzymał ok. 5 mld zł na kilkaset projektów zrealizowanych w ciągu 20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Dzięki tym pieniądzom miasto w znaczny sposób rozwinęło edukację, ochronę środowiska, kulturę i komunikację.

Z okazji 20. rocznicy obecności naszego kraju w UE odbędzie się w Krakowie szereg wydarzeń.

Ostatnie dwudziestolecie zaowocowało realizacją ponad 420 miejskich projektów obejmujących szereg dziedzin, w tym kulturę, edukację, rewitalizację, turystykę, zdrowie. Wsparcie, jakie uzyskało na nie nasze miasto z funduszów europejskich, wyniosło od 1 maja 2004 r. ok. 5 mld zł. Dzięki tym pieniądzom Kraków może organizować koncerty, festiwale i wystawy w nowoczesnym ICE Kraków. Usprawnił komunikację zbiorową, budując estakadę tramwajową łączącą ul. Lipską i Wielicką. Wprowadził wysokie standardy gospodarowania odpadami i zbudował Ekospalarnię. Stworzył setki miejsc w kilkunastu oddziałach przedszkolnych i żłobkach.

Z okazji 20. rocznicy obecności naszego kraju w UE odbędzie się w Krakowie szereg wydarzeń. Już w pierwszy weekend marca ruszają dni otwarte różnych instytucji. To cykl weekendowych spotkań z mieszkańcami, który potrwa do 24 marca. Krakowskie instytucje pokażą, jaki wpływ na rozwój ich działaności miały fundusze europejskie. Uczestnicy spotkań będą mogli wziąć udział w quizie z nagrodami o Unii Europejskiej i funduszach w Krakowie.

W sobotę, 2 marca MPK zaprezentuje, jak dofinansowanie unijne wpłynęło na zakup autobusów i tramwajów oraz realizację innych inwestycji w miejską komunikację. Tego dnia swoje oddziały udostępni Muzeum Krakowa. W pałacu Krzysztofory do 1 maja będzie można oglądać wystawę poświęconą 20-leciu wejścia Polski do UE.

W kolejne weekendy odbędą się spotkania w Muzeum Fotografii z oprowadzeniem, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK i Nowohuckim Centrum Kultury. Oprócz stałych wystaw, poświęconych Andrzejowi Dudzie-Graczowi i Zdzisławowi Beksińskiemu, będzie można oglądać miejsca na co dzień niedostępne, np. zaplecze sali widowiskowej.

Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza zaprasza na zwiedzanie z audioprzewodnikiem. Centrum Kultury Podgórza przygotuje warsztaty inspirowane kulturą krajów członkowskich UE. 16 marca o godz. 10.00 w Muzeum Inżynierii i Techniki odbędzie się wielki konkurs wiedzy „Co wiesz o Unii Europejskiej. Fakty, wydarzenia, ludzie”. 23–24 marca będzie można skorzystać z oprowadzania kuratorskiego w Muzeum Inżynierii i Techniki, a także zobaczyć, jak funkcjonuje krakowska Ekospalarnia.

Główne obchody 20-lecia przystąpienia Polski do UE miasto i Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego zaplanowały na 28 kwietnia na Rynku Głównym, gdzie stanie europejski stół kulinarny. Szczegóły obchodów są dostępne na stronie internetowej ue.krakow.pl.

Źródła: Strefa Miast