Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Dwa tysiące osób wystartuje na dwóch trasach w 18. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego. Start 31 grudnia w samo południe na Małym Rynku. W związku z biegiem będą zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

Dwa tysiące osób wystartuje na dwóch trasach w 18. edycji Krakowskiego Biegu Sylwestrowego

Chyba na żadnej innej imprezie nie można zobaczyć tylu barwnych postaci. Uczestnicy Krakowskiego Biegu Sylwestrowego przebierają się zawsze w fantazyjne stroje, do czego zresztą każdego roku namawiają ich organizatorzy. Pszczółka Maja, Smok Wawelski czy Superman nie wyczerpują inwencji biegaczy. W tłumie startujących widywaliśmy już samoloty, skrzynki pocztowe, ciuchcie, a nawet głowę faraona.

Stylizacje są nagradzane, autorom najbardziej pomysłowych kreacji jury przyzna nagrody finansowe i rzeczowe w kategoriach: najlepiej przebrany zespół (minimum trzy osoby), najlepiej przebrana para (trzeba wspólnie pokonać całą trasę biegu i wbiec na metę, trzymając się za ręce), najlepsze przebranie indywidualne i najlepiej przebrane dziecko/nastolatek poniżej 18. roku życia.

Bieg odbywa się tradycyjnie na Starym Mieście i w okolicy. Zaplanowane zostały dwie trasy. Smocza Piątka (5 km) przeznaczona jest dla wszystkich chętnych, a Radosna Dziesiątka (10 km) dla osób pełnoletnich (w drodze wyjątku, za zgodą rodzica, do biegu mogą być dopuszczone osoby, które ukończyły 16 lat). Maksymalny czas przewidziany na pokonanie jednego z dwóch dystansów to 90 minut.

Na obu dystansach poza klasyfikacją generalną kobiet i mężczyzn będzie prowadzona także klasyfikacja drużynowa dla najliczniej reprezentowanych grup biegowych (kluby, stowarzyszenia). Nagrodzone zostaną trzy kluby, z których największa liczba reprezentantów ukończy zawody.

Doskonała zabawa jest ważna, ale nie o nią tylko w związku z Krakowskim Biegiem Sylwestrowym chodzi. Impreza ma także cel charytatywny. Dochód z imprezy (uczestnicy musieli opłacić wpisowe w wysokości 50–100 zł w zależności od terminu i miejsca wpłaty) zostanie przekazany na rzecz Fundacji Wspierania Kardiochirurgii Dziecięcej Schola Cordis.

W związku z biegiem na dzień 31 grudnia w godz 11.30–13.30 zostało zaplanowane wyłączenie ruchu tramwajowego na ulicach Dominikańskiej i Franciszkańskiej. W tym czasie trasy zmienią linie nr 1, 6, 8, 13 i 18, które będą kursować ulicami Westerplatte i Basztową. Rozkłady jazdy pozostaną bez zmian.

Źródła: Strefa Miast