Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Dwupoziomowy parking, na którym znajdzie się miejsce dla ok. 470 pojazdów! Nowy punkt, wyczekiwany przez krakowskich kierowców, powstaje nad terminalem autobusowym i pętlą tramwajową w ramach budowy Krakowskiego Szybkiego Tramwaju na Górce Narodowej. Obiekt ma być gotowy w październiku tego roku.

Obiekt ma być gotowy w październiku tego roku.

Prace są już mocno zaawansowane, w najbliższych tygodniach będą jeszcze bardziej nasilone, by po wakacjach na pętlę na Górce Narodowej mógł dojechać tramwaj. Po zakończeniu inwestycji dojazd tramwajem z północnych krańców Krakowa do centrum miasta potrwa ok. 20 minut.

– Parking P&R będzie oddawany w dwóch etapach. W pierwszej kolejności z początkiem września ruszy pętla tramwajowa i autobusowa, tak żeby dzieci mogły w drodze do szkoły już z niej korzystać. Drugi etap – parking, ruszy 1 października – zapowiedział Andrzej Kulig, zastępca prezydenta Krakowa.

Projekt zakłada utworzenie w tym miejscu parkingu dwupoziomowego, który dysponuje dwukrotnie większą liczbą miejsc parkingowych, niż wcześniej zakładano. Zaparkuje tu aż 470 pojazdów, w tym uwzględniono kilkanaście miejsc dla osób niepełnosprawnych. Ucieszą się także właściciele samochodów elektrycznych – na parkingu mają działać punkty do ładowania pojazdów napędzanych prądem.

– Wykonawca dokłada wszelkich starań, by mieszkańcy skorzystali z nowego połączenia jak najszybciej. Montowane są zbiorniki na deszczówkę, intensywne działania są prowadzone na terenie powstającej pętli tramwajowej w Górce Narodowej. Jesienią – gdy temperatura będzie niższa – wzdłuż całej inwestycji będą realizowane nasadzenia drzew i krzewów – zaznacza Andrzej Kulig.

Budowa linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju od Krowodrzy Górki do Górki Narodowej to obecnie największa inwestycja infrastrukturalna w północnej części Krakowa. Nowa linia tramwajowa będzie miała łącznie ok. 5,5 km długości. Powstaną aż 23 perony tramwajowe! Jej podstawowym celem jest zapewnienie szybkiego połączenia tramwajowego dla tysięcy mieszkańców północy Krakowa. Obecnie w obszarze, przez który przebiega inwestycja, zameldowanych jest blisko 18 tys. osób.

Umowa na zaprojektowanie i wybudowanie inwestycji została podpisana w maju 2017 roku z konsorcjum utworzonym przez Przedsiębiorstwo Usług Technicznych Intercor i Przedsiębiorstwo Inżynieryjnych Robót Kolejowych Tor-Krak. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Źródła: Strefa Miast