Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Aniołowie grają na skrzypcach, trzej królowie pokornie się kłaniają, a Święta Rodzina jest otoczona gotyckimi wieżyczkami. To wszystko w miniaturowej wersji. Misternie zdobione szopki krakowskie zaskakują precyzją i pomysłowością. Można je podziwiać na ulicach Krakowa. Czekają w witrynach sklepów, hoteli, restauracji, galeriach handlowych i szklanych gablotach

Krakowskie szopki to ewenement na skalę światową. Mieszają elementy baśniowe z symboliką bożonarodzeniową. Możemy je podziwiać w wielu miejscach Krakowa.

Małe cudeńka architektury fantazyjnie łączą style, mieszają porządki i postaci z różnych światów. Są zbudowane z elementów przedstawionych w baśniowy sposób. Szopkarze często sięgają po najbardziej rozpoznawalny symbol Krakowa, czyli wieżę Mariacką. Można ją jednak przedstawić na setki sposobów! I właśnie to jest najpiękniejsze w krakowskich szopkach.

– Fenomen szopki krakowskiej polega na tym, iż nie jest ona elementem krajobrazu czy elementem konfesyjnym, lecz przywołaniem dzieciństwa, zaklętym w zinterpretowanej przez każdego szopkarza architekturze Krakowa – tłumaczy Michał Niezabitowski, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Krakowa. – To bajka o Krakowie, w którą wpisujemy bajkę o narodzinach Dzieciątka Jezus. To fenomen, który spotykamy tylko tutaj. Zderzenie tych dwóch opowieści, mitów powoduje, że gromadzimy się wokół szopki, ona nas jednoczy.

Ze względu na swoją wyjątkowość szopki krakowskie zostały wpisane na Krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego oraz na Listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa ludzkości UNESCO. Szopka krakowska jest ewenementem na światową skalę!

– Szopkę przede wszystkim tworzyliśmy z miłości do Krakowa. Kochamy krakowskie zabytki, a kiedy wchodzę na rynek, Wieża Mariacka zawsze budzi mój zachwyt – mówi jedna z uczestniczek tegorocznego Konkursu Szopki Krakowskiej.

Spacerem wokół szopki

Możliwość podziwiania wybranych szopek w zimowej scenerii Krakowa to doskonały pomysł na aktywne spędzanie czasu z rodziną i przyjaciółmi, a także pokazanie gościom czy turystom odświętnie przystrojonego Krakowa. Każdy zrobi to w swoim tempie i stylu – bez wytchnienia lub powoli, z przystankiem na gorącą czekoladę czy aromatyczną kawę. Spacerować możemy we własnym zakresie z bezpłatnym, elektronicznym przewodnikiem. Muzeum organizuje także spacery zorganizowane z przewodnikiem.

Trasa tegorocznego spaceru „Wokół szopki” została skomponowana z muzycznych motywów Krakowa i osnuta wokół charakterystycznych miejsc oraz postaci związanych z miastem. Wędrując po Starym Mieście, możemy wsłuchiwać się zarówno w muzykę klasyczną, jak i w piosenki uliczne, poetyckie, jazz i rock and roll. Wytężmy wzrok i poszukajmy w szopkach postaci związanych z Krakowem: kompozytorów, wykonawców, ulicznych grajków!

Spacery zorganizowane:

  • 14 grudnia, o godz. 12.00, z placu Świętego Ducha wyruszy spacer z tłumaczeniem na język migowy. Spacer jest bezpłatny, nie ma konieczności pobierania wejściówek. 
  • 17 oraz 26 grudnia odbędą się spacery z przewodnikiem szlakiem krakowskich szopek. Na spacery obowiązują zapisy i bilety w cenie 5 zł, które można kupić na stronie kbfbilety.krakow.pl i w aplikacji kbf: plus. Dla dzieci do trzeciego roku udział spacerze jest bezpłatny.
  • 6 stycznia tradycyjnie odbędzie się spacer z dyrektorem Muzeum Krakowa Michałem Niezabitowskim, który poprowadzi uczestników muzycznym szlakiem „Wokół szopki”. Wstęp na to wydarzenie jest bezpłatny, a szczegółowe informacje dostępne będą na stronie muzeumkrakowa.pl.

Bezpłatny przewodnik do pobrania tutaj. Szczegóły dotyczące pozostałych spacerów, można znaleźć na stronie wokolszopki.pl.

Dodatkowo muzeum zaprasza na oglądanie wystawy pokonkursowej szopek krakowskich do pałacu Krzysztofory od 11 grudnia.

Źródła: UM Kraków