Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Projekty związane ze wzornictwem, spotkania branżowe, warsztaty dla młodzieży i dorosłych oraz różnorakie wydarzenia kulturalne będą się odbywać w Aptece Designu przy ul. Kopernika w Krakowie. Nowo otwarta placówka powstała w związku z rewitalizacją zabytkowej dzielnicy Wesoła.

Apteka Designu będzie organizować spotkania branżowe, inicjować różnorakie projekty, integrować projektantów z różnych dziedzin i środowisk, w tym uczelni wyższych, kolektywów, NGO-sów, startupów i przedsiębiorstw.

W nowym twórczym miejscu w Krakowie wzornictwo będzie się spotykać z nauką i nowymi technologiami. Apteka Designu przy ul. Kopernika została otwarta 26 września. Od października do pracowni wprowadzają się projektanci.

– W 2019 r. Kraków kupił od Szpitala Uniwersyteckiego ponaddziewięciohektarową działkę wraz z dawnymi klinikami i budynkami poszpitalnymi. Naszym głównym założeniem było stworzenie wielofunkcyjnej przestrzeni dla mieszkańców Krakowa, którzy od samego początku współdecydowali o tym, jak będzie wyglądać ta dzielnica. Wierzę, że Wesoła stanie się wizytówką Krakowa, jak Rynek Główny i Kazimierz – mówi Jacek Majchrowski, prezydent miasta.

Wnętrze budynku przy ul. Kopenika jest podzielone na kilka poziomów. Wysoki parter będzie mieścił pracownie projektantów, przestrzeń coworkingową i czytelnię. Na niskim parterze powstanie przestrzeń warsztatowa. Będzie też tu miejsce do eksperymentowania i wykonywania prototypów, służące kołom naukowym ASP, projektantom oraz każdemu, kto będzie miał potrzebę pracy w warsztacie.

– Apteka będzie miejscem spotkań i współpracy środowiska designerów, ale efekty działań będą owocne zarówno dla dzielnicy, jak i mieszkańców – przekonuje Carolina Pietyra, dyrektorka Krakowskiego Biura Festiwalowego, które zarządza Apteką Designu.

Apteka Designu będzie organizować spotkania branżowe, inicjować różnorakie projekty, integrować projektantów z różnych dziedzin i środowisk, w tym uczelni wyższych, kolektywów, NGO-sów, startupów i przedsiębiorstw. Ale nie tylko, przygotuje także bogaty program dla mieszkańców Krakowa. Regularnie będą tu organizowane dni otwarte i warsztaty. Rusza już wystawa ceramiki z Wydziału Form Przemysłowych ASP. Od października zacznie działać Szkoła Kultury. To cykl warsztatów, na których pracownicy KBF podzielą się wiedzą o tym, jak zorganizować wydarzenie kulturalne. W listopadzie odbędzie się pierwsza edycja imprezy Design w Krakowie. Szczegółowy program działalności ożna znaleźć na stronie internetowej kbf.krakow.pl.

Źródła: Strefa Miast