Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Ma tylko metr wysokości i niecałe 2 m szerokości, ale budzi ogromne zainteresowanie przechodniów i turystów, odwiedzających Kraków. Rzeźba Anioł światła została umieszczona na ścianie budynku Urzędu Miasta Krakowa od strony ul. Poselskiej. To dar włoskiego artysty Enrico Muscetry dla mieszkańców grodu Kraka.

Rzeźba Enrico Muscetry - dar artysty dla mieszkańców - upiększyła budynek Urzędu Miasta w Krakowie

Enrico Muscetra to grafik, malarz i rzeźbiarz, związany z Krakowem od blisko dwóch dekad. Sławę przyniosły mu murale, które w latach 70. tworzył na przedmieściach Mediolanu. Jest autorem wielu znanych prac (m.in. „Pomnika Jeżowca” w Gallipoli). W 2008 roku na dziedzińcu krakowskiego pałacu Krzysztofory mogliśmy podziwiać wystawę „Romeo i Julia − niespełnione marzenie”. Obrazy i rzeźby Muscetry były wystawiane w galerii autorskiej Bronisława Chromego w parku Decjusza, jego prace można również znaleźć w Wieliczce oraz na lanckorońskim rynku.

W zamierzeniu artysty rzeźba „Anioł światła” niesie konkretne przesłanie, związane z pandemią.

− Anioł jest figurą idealną, ludzkim odruchem odkupienia, projekcją boskości, którą dostrzegamy za każdym razem, kiedy nasze spojrzenie kieruje się w stronę nieskończoności. W ten sposób zapominamy, na krótką chwilę, o naszej marnej ziemskiej kondycji − tłumaczy kulisy powstania dzieła Enrico Muscetra, podkreślając, że osobiście zadedykował tę rzeźbę Tomaszowi Mercie, byłemu wiceministrowi kultury, z którym się przyjaźnił, a który zginął w katastrofie smoleńskiej.

Aby odpowiednio wyeksponować dzieło, zastosowano odcięcie tła w formie wypukłego ekranu. Wieczorem i nocą figura będzie podświetlana. Sposób jej mocowania pozwala na uzyskanie efektu gry światła i cienia oraz wrażenia, że rzeźba „żyje”.

− „Anioł światła” to dzieło, z którego można wyczytać szereg emocji – od bólu i smutku, przez zaciekawienie, po nadzieję i otuchę. Podobne emocje towarzyszyły krakowianom przez okres pandemii i czas zmagań ze związanymi z nią trudnościami. Dziękuję artyście za ten wyjątkowy dar – mówi Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Prace nad rzeźbą zbiegły się z tragiczną śmiercią żony artysty, Anny. Za pomocą „Anioła światła” artysta pozostawia swój ślad w Krakowie, żegnając się jednocześnie z miastem po dwóch dekadach − wraca do Włoch.

Odsłonięcie rzeźby zbiegło się w czasie z wystawą Enrico Muscetry w Instytucie Włoskim. Ekspozycję obejmującą kilkadziesiąt rzeźb, szkice i studia można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 10.00–16.00. Wystawa w galerii Instytutu przy ul. Grodzkiej 49 będzie czynna do 16 września.

Źródła: UM Kraków