Wspólne śpiewanie na Małym Rynku to już wieloletnia tradycja. Przychodzą tu całe, wielopokoleniowe rodziny. Dziadkowie uczą śpiewać wnuki i pokazują, jak radośnie świętować najważniejsze wydarzenia w historii Polski.
Specjalnie z okazji majowej Krakowskiej Lekcji Śpiewania Biblioteka Polskiej Piosenki przygotowała 2000 bezpłatnych śpiewników. Biblioteka Piosenki opracowała teksty takich utworów jak m.in.: „Kadrówka”, „Ojczyzna”, „Pochwalone niech będą ptaki”, „Przy sadzeniu róż”, „Mazurek trzeciego maja”, a także utwory obowiązkowe: „Oda do radości” (hymn Unii Europejskiej) i „Mazurek Dąbrowskiego” (polski hymn narodowy).
Lekcję poprowadzi Waldemar Domański – pomysłodawca i inicjator Biblioteki Polskiej Piosenki oraz krakowskiej Lekcji Śpiewania. Przez 8 lat prowadził w Radiu Kraków autorski program. Jest założycielem i prezesem Stowarzyszenia Przyjaciół Polskiej Piosenki „Refren”, a od 2007 r. pełni funkcję dyrektora Ośrodka Kultury Biblioteka Polskiej Piosenki. Mówi o sobie, że: „Słabo śpiewa, ale bardzo chce”.
– Magia wspólnego śpiewu sprawia, że wydzielamy endorfiny, jesteśmy szczęśliwi, jak również przekonujemy się, że jesteśmy w stanie w jednym momencie mówić dokładnie to samo. To tworzy więzi. Można mówić o pewnej rodzinie Lekcji Śpiewania, tutaj ludzie przychodzą i przyjeżdżają z naprawdę z różnych miejscowości – mówi Waldemar Domański.
3 maja w Krakowie. Radosne świętowanie
Wspólnie ze zgromadzoną na Małym Rynku wielotysięczną publicznością krakowian i turystów, najpiękniejsze polskie pieśni i piosenki śpiewać będą także artyści teatru Loch Camelot.
– Krakowska Lekcja Śpiewania to sposób na radosne świętowanie! Weźcie dzieci, znajomych, sąsiadów, przyjdźcie całymi rodzinami na Mały Rynek! – zachęcają organizatorzy.
Papierowa wersja śpiewnika nie jest jedyną możliwością, by wspólnie śpiewać – wystarczy pobrać śpiewnik na telefon ze strony Biblioteki Polskiej Piosenki tutaj.
Organizatorami koncertu są Miasto Kraków i Biblioteka Polskiej Piosenki. Patronat nad wydarzeniem objął prezydent Jacek Majchrowski.