Zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach w Krakowie ma swoje korzenie w XIX wieku. Po I wojnie światowej zaczął stopniowo zanikać. Chcąc podtrzymać szopkarskie tradycje dla kolejnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, które kontynuuje tę tradycję do dziś.
Każdego roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści mogą podziwiać je w samym centrum Krakowa. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie są oceniane przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, architektów i plastyków. Po ogłoszeniu wyników, szopki mogą być podziwiane przez publiczność na wystawie pokonkursowej.
W tym roku po raz pierwszy Szopka „OFF”
Szopki krakowskie coraz częściej zyskują niestandardową formę. Jury konkursowe, pod przewodnictwem dr. Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zdecydowało o wydzieleniu nowej kategorii dla tych prac.
– W związku z pojawiającymi się w Konkursie pracami artystycznymi czerpiącymi z tradycji szopki krakowskiej, lecz zdecydowanie odbiegającymi od jej wykształconego kanonu swoją formą i użytymi nietypowymi materiałami, zasadnym jest utworzenie nowej, odrębnej kategorii – „szopka off” – mówił w ubiegłym roku dyrektor Niezabitowski.
Do kategorii Szopka „OFF” mogą zostać zgłoszone prace wykonane dowolną techniką artystyczną i przy użyciu dowolnego materiału, oprócz materiałów niebezpiecznych i takich, które szybko się psują. Szopki mogą mieć formę 3D lub formę płaską i powinny w czytelny sposób nawiązywać do narodzin Jezusa Chrystusa oraz elementów zaczerpniętych z krakowskiej kultury (np. motywy architektoniczne, postaci związane z Krakowem, nawiązania do dziejów miasta).
W kategorii Szopki „OFF” prac nie mogą zgłaszać szkoły oraz przedszkola.
Zapisy rozpoczną się 1 listopada i potrwają do 5 grudnia. Link do formularza zostanie udostępniony na stronie konkursowej Muzeum Krakowa w momencie startu zapisów. Regulamin konkursu jest już dostępny na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail: folklor@muzeumkrakowa.pl.
Szopki będzie można obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej, która potrwa od 11.12 do 25.02.2024 r. w Pałacu Krzysztofory.