Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Krakowscy szopkarze każdego roku skrupulatnie pracują nad przygotowaniem wyjątkowej szopki. Każda praca to odrębny świat, który pokazuje bogatą wyobraźnię twórcy. Nic dziwnego, że Konkurs Szopek Krakowskich stał się światowym fenomenem! 1 listopada ruszają elektroniczne zapisy do konkursu na najpiękniejszą szopkę krakowską. W tym roku organizatorzy zaskoczą nas nową kategorią.

Każdego roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają na stopniach pomnika Adama Mickiewicza.

Zwyczaj „chodzenia” z szopką po domach w Krakowie ma swoje korzenie w XIX wieku. Po I wojnie światowej zaczął stopniowo zanikać. Chcąc podtrzymać szopkarskie tradycje dla kolejnych pokoleń, Jerzy Dobrzycki, kierujący magistrackim działem propagandy, w 1937 roku zorganizował pierwszy Konkurs Szopek Krakowskich. Po II wojnie światowej konkursy wznowiono, a ich organizacji podjęło się Muzeum Krakowa, które kontynuuje tę tradycję do dziś.

Każdego roku w pierwszy czwartek grudnia szopkarze przynoszą swoje prace na Rynek Główny i ustawiają na stopniach pomnika Adama Mickiewicza. Licznie zgromadzeni mieszkańcy i turyści mogą podziwiać je w samym centrum Krakowa. Następnie twórcy przenoszą swoje dzieła do pałacu Krzysztofory, gdzie są oceniane przez jury, składające się m.in. z historyków, etnografów, architektów i plastyków. Po ogłoszeniu wyników, szopki mogą być podziwiane przez publiczność na wystawie pokonkursowej.

W tym roku po raz pierwszy Szopka „OFF”

Szopki krakowskie coraz częściej zyskują niestandardową formę. Jury konkursowe, pod przewodnictwem dr. Michała Niezabitowskiego, dyrektora Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, zdecydowało o wydzieleniu nowej kategorii dla tych prac.

– W związku z pojawiającymi się w Konkursie pracami artystycznymi czerpiącymi z tradycji szopki krakowskiej, lecz zdecydowanie odbiegającymi od jej wykształconego kanonu swoją formą i użytymi nietypowymi materiałami, zasadnym jest utworzenie nowej, odrębnej kategorii – „szopka off” – mówił w ubiegłym roku dyrektor Niezabitowski.

Do kategorii Szopka „OFF” mogą zostać zgłoszone prace wykonane dowolną techniką artystyczną i przy użyciu dowolnego materiału, oprócz materiałów niebezpiecznych i takich, które szybko się psują. Szopki mogą mieć formę 3D lub formę płaską i powinny w czytelny sposób nawiązywać do narodzin Jezusa Chrystusa oraz elementów zaczerpniętych z krakowskiej kultury (np. motywy architektoniczne, postaci związane z Krakowem, nawiązania do dziejów miasta).

W kategorii Szopki „OFF” prac nie mogą zgłaszać szkoły oraz przedszkola.

Zapisy rozpoczną się 1 listopada i potrwają do 5 grudnia. Link do formularza zostanie udostępniony na stronie konkursowej Muzeum Krakowa w momencie startu zapisów. Regulamin konkursu jest już dostępny na stronie internetowej muzeumkrakowa.pl. Dodatkowe informacje można uzyskać pod adresem e-mail: folklor@muzeumkrakowa.pl.

Szopki będzie można obejrzeć podczas wystawy pokonkursowej, która potrwa od 11.12 do 25.02.2024 r. w Pałacu Krzysztofory.

Źródła: Strefa Miast