Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Krakowscy rowerzyści zyskają nowe stojaki rowerowe. W mieście pojawi się ich aż 750! Zakup i montaż jednego stojaka wynosi ok. 500 zł, ale dla każdego rowerzysty bezpieczne miejsce na pozostawienie swojego jednośladu jest bezcenne. To część programu, który promuje zdrowy tryb życia i zachęca mieszkańców do korzystania z roweru jako jednego z podstawowych środków transportu.

Kraków jest jednym z najbardziej rowerowych miast w Polsce,

Kraków jest jednym z najbardziej rowerowych miast w Polsce, a takie inwestycje służą dalszemu rozwojowi infrastruktury miejskiej. Miejsca parkingowe dla rowerzystów i rowerzystek to kolejna zachęta do tego, by jeszcze częściej przemieszczać się tym ekologicznym środkiem transportu.

– Obecnie w mieście znajduje się około 10 tysięcy stojaków rowerowych. Dzisiaj podpisaliśmy umowę na zakup wraz z montażem kolejnych 750. Zależy nam, by znalazły się one w miejscach, które wskażą krakowianie – w pobliżu miejsca zamieszkania, pracy, sklepu – ważne, żeby były zlokalizowane na działkach należących do gminy – powiedział Andrzej Kulig, Zastępca Prezydenta Miasta Krakowa.

Stojaki rowerowe zostaną rozmieszczone w nowych lokalizacjach na terenie całego miasta. Około 250 stanowisk znajdzie się w rejonach szkół i przedszkoli. Zarząd Transportu Publicznego chce także realizować wnioski mieszkańców dotyczące proponowanych lokalizacji.

Dodatkowo ZTP postawiło dwie stacje naprawy rowerów w dzielnicy XVII oraz sześć stacji naprawy rowerów w ramach budżetu obywatelskiego. Dzięki temu rowerzyści będą mogli w dowolnej chwili wyregulować swój rower czy po prostu dopompować koło. Wszystkie dostępne punkty są nieodpłatne i dostępne 24 godziny na dobę, siedem dni w tygodniu. W tym i przyszłym roku ZTP planuje doposażyć przestrzeń miejską w kolejnych 30 pompek rowerowych.

Niesprawne rowery czekają na odholowanie

Mieszkańcy mogą zgłaszać do ZTP miejsca, gdzie są już obecne stojaki rowerowe, ale zostały zajęte przez niesprawne wraki rowerów. Dzięki tej inicjatywie do tej pory zostało odholowanych 281 rowerów, a 29 jednośladów czeka na swoją kolej. Zgłaszanie wraków rowerowych pomaga utrzymać porządek na ulicach Krakowa i zapewnia bezpieczeństwa zarówno rowerzystów, jak i pieszych.

Każdy mieszkaniec może zgłosić wrak rowerowy lub zapotrzebowanie w danym miejscu na stojak rowerowy. Wybraną lokalizację wystarczy przesłać do Zarządu Transportu Publicznego w Krakowie, wysyłając e-mail na adres: sekretariat@ztp.krakow.pl.

Mapa z infrastrukturą, gdzie możemy naprawić swój rower, znajduje się na stronie internetowej ztp.krakow.pl.

Źródła: Strefa Miast