W tegorocznym budżecie Kraków przekazał na doskonalenie zawodowe nauczycieli kwotę ponad 6,5 mln zł! Kwota ta przeznaczona jest na dofinansowania do opłat za kursy kwalifikacyjne, studia licencjackie dające uprawnienia do nauczania drugiego przedmiotu, studia magisterskie jednolite i uzupełniające, a także studia podyplomowe, szkolenia branżowe oraz inne formy, które pozwalają zdobyć kwalifikacje. Tylko w pierwszym półroczu 2023 r. na ten cel przeznaczono ponad 630 tys. zł.
Kierunki priorytetowe
Zasady podziału środków na doskonalenie zawodowe nauczycieli, w tym wysokość dofinansowania, określa Zarządzenie Prezydenta Miasta Krakowa z 13 kwietnia 2023 r. Na kierunkach uznawanych za priorytetowe może wynosić nawet do 95 proc.
W Krakowie na liście priorytetowych kierunków znajduje się w tym roku aż 26 pozycji. Tak wysokie dofinansowanie może trafić do osób, które podejmą kształcenie w zakresie między innymi stosowania w nauczaniu narzędzi informatycznych, w tym e-learningu, technik programowania, kodowania, ale też nauczania języka obcego na etapie wychowania przedszkolnego oraz w klasach I-III szkoły podstawowej, jak również nauczania języka polskiego jako obcego.
Wysoki poziom dofinansowania mogą otrzymać również nauczyciele chcący podnosić swoje kompetencje w zakresie ekologii, kulturoznawstwa, a także wspomagania uczniów autystycznych czy cierpiących na zespół Aspergera.
Wśród priorytetów wymieniono również studia jednolite magisterskie z psychologii.
Lista kierunków priorytetowych:
● edukacja włączająca
● edukacja przyrodnicza i matematyczna w szkołach ponadpodstawowych
● edukacja ekologiczna
● edukacja wielokulturowa i międzykulturowa
● edukacja i wspomaganiem uczniów ze spektrum autyzmu, zespołem Aspergera
● edukacją równościową i antydyskryminacyjną
● nauczanie języka łacińskiego na etapie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej
Dofinansowanie do opłat za studia czy kursy podnoszące kwalifikacje nauczycieli, to tylko jedno z wielu działań realizowanych przez miasto, w celu ciągłego podnoszenia kwalifikacji pracowników pedagogicznych. Środki z puli na doskonalenie zawodowe są także przeznaczane na szkolenia i wspomaganie rozwoju nauczycieli realizowane bezpośrednio przez szkoły oraz poradnie psychologiczno-pedagogiczne.