Cracovia Maraton jest organizowany od 2002 r.! To jedna z najpopularniejszych imprez biegowych w Polsce. W tym roku odbędzie się jubileuszowa, 20. edycja biegu. Od 2014 roku start i meta jednego z największych tego typu wydarzeń w kraju usytuowane są w samym sercu Krakowa – na Rynku Głównym. Zgodnie z hasłem imprezy: „z historią w tle”, uczestnicy maratonu przebiegną obok wielu wspaniałych zabytków stolicy Małopolski. Po drodze nie zabraknie też przykładów nowoczesnej architektury i pięknej przyrody.
W krakowskim maratonie zawsze rywalizują też osoby z niepełnosprawnościami. Wśród nich są sportowcy na wózkach. Zanim 23 kwietnia (niedziela) o godz. 9:00 na trasę ruszą biegacze, wcześniej wystartują zawodnicy w kategoriach: handbike, rim push oraz active wheelchair i również pokonają pełny królewski dystans – 42 km i 195 m.
Przy okazji 20. Cracovia Maraton zorganizowane zostaną tradycyjne wydarzenia towarzyszące. Jednym z nich będzie Bieg Nocny na 10 km, który odbędzie się dzień wcześniej, czyli 22 kwietnia. Zapisy na ten bieg rozpoczęły się na początku lutego. Zgłoszenia do udziału w głównym maratonie trwają od końca października.
Jak zapisać się do Cracovia Maratonu?
Zapisy internetowe do 20. Cracovia Maratonu prowadzone są pod tym linkiem. Zgłoszenia internetowe będą przyjmowane do 13 kwietnia 2023 roku lub do dnia, w którym wyczerpany zostanie limit startujących. Jeżeli zostaną wolne miejsca, zapisy będą jeszcze prowadzone w Biurze Zawodów – w dniach 21-22 kwietnia 2023 roku.
Za ważne zgłoszenie uważa się prawidłowo wypełniony formularz zgłoszeniowy oraz uiszczenie opłaty startowej. W przypadku braku wpłaty niezwłocznie po rejestracji, zgłoszenie uważa się za nieważne.
Istnieje możliwość zapisów drużynowych. Minimalna liczba zawodników, których można zapisać w ten sposób to 10 osób. Szczegóły na temat zasad zapisów drużynowych znajdują się tutaj.
Chętni uczestnicy mogą także wziąć udział w specjalnych treningach, aby pod okiem specjalistów przygotować się do biegu.
– Spotykamy się np. w Lasku Wolskim czy w Puszczy Niepołomickiej tylko po to, żeby zmienić trochę miejsce, w którym trenujemy, ale też, żeby wykonać trochę inną jednostkę treningową, przeważnie dłuższą – mówi Grzegorz Sudoł, olimpijczyk, koordynator treningów całorocznych Miasta Kraków. – Wiadomo, że w puszczy po miękkim podłożu można lepiej pobiegać. Tych kilometrów trzeba czasem zrobić około 28, 30 i takie też rozwiązania proponujemy naszym uczestnikom. Są to treningi dla wszystkich, nie tylko dla tych, którzy biegają w Cracovia Maratonie, ale też dla tych, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z bieganiem.
Kalendarz treningów dostępny jest tutaj.