W obradach komisji uczestniczyła córka Brunona Zwarry, Maria Dryżał, która przybliżyła wszystkim mało znane cechy i historie z życia ojca. Opowiadała o skromnym, ale szczęśliwym życiu rodzinnym na Biskupiej Górce w czasie wojny i po niej. O tym, w jaki sposób jej ojciec pisał swoje książki na maszynie i szukał materiałów historycznych w gdańskich archiwach. Bez wątpienia to doświadczenie pomogło jury wybrać rzeźbę najbardziej oddającą wyjątkową postać gdańskiego dokumentalisty.
Zwycięski projekt przedstawia Brunona Zwarrę stojącego w luźnej, nieco nonszalanckiej pozie. Opiera się o słupek barierki stojącej obok ławeczki. Przez ramię ma przewieszoną kurtkę, na głowie kaszkiet, w ręku trzyma gazetę. Za plecami będzie miał duże drzewo, które wciąż rośnie przy Biskupiej 33, gdzie pisarz mieszkał. Jego zamyślony wzrok jest skierowany na tętniące życiem centrum Gdańska, które opisywał w książkach. Autorem zwycięskiego projektu jest Wiesław Kwak, rzeźbiarz, malarz i rysownik pochodzący z Suchej Beskidzkiej, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. WOS
Brunon Zwarra
Gdańszczanin, pisarz, dokumentalista, publicysta, autor wspaniałych książek opisujących historię Gdańska, również o charakterze autobiograficznym. Żył w latach 1919–2018. Działał w wielu organizacjach na obszarze Wolnego Miasta Gdańska, za co był więziony w niemieckich obozach koncentracyjnych w Nowym Porcie, Stutthofie i Sachsenhausen.