„Gdańsk dla młodych podróżników” można już kupić w internetowym sklepie Muzeum Gdańska. Książkę znajdziemy także w stacjonarnych sklepach w wybranych oddziałach tej instytucji.
– Bardzo się cieszę, że taka książka powstała i otrzyma ją każdy czwartoklasista w Gdańsku. Mam nadzieję, że będzie to zachęta i inspiracja do podróży po własnym mieście – mówiła w czasie premiery „Gdańska dla młodych podróżników” Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
W takcie spotkania dzieci opowiedziały o tym, jak zwiedzają Gdańsk i które z ważnych miejsc naszego miasta już widziały. Na ich liście znalazł się m.in. bursztynowy stadion Polsat Plus Arena Gdańsk, Góra Gradowa, park Oliwski, Teatr Miniatura i CSW Łaźnia. O swoich ulubionych gdańskich miejscach opowiadali także prezydent Gdańska i autorzy książki.
Książka „Gdańsk dla młodych podróżników” jest adresowana jest do 7–12-letnich czytelników. To rodzaj przewodnika turystycznego dla dzieci po mieście z tysiącletnią historią i licznymi zabytkowymi budynkami. Dostarcza informacji o historii Gdańska i wskazuje najciekawsze miejscach, które warto zobaczyć. W publikacji znalazły się mapy oraz notatnik, co pozwala wygodnie zaplanować wycieczkę po Gdańsku dla całej rodziny.
W książce opisano i opatrzono pięknymi ilustracjami takie miejsca jak Brama Wyżynna, mury obronne, Zespół Przedbramia ul. Długiej, które gdańszczanie często nazywają Katownią. Przedstawiono dzieje Dworu Bractwa Świętego Jerzego, Złotej Bramy, ul. Długiej, Domu Uphagena, Długiego Targu, Ratusza Głównego Miasta, Dworu Artusa, Fontanny Neptuna, Złotej Kamienicy, Bramy Zielonej, Bramy Mariackiej, Stągwi Mlecznych, mostów i kładek nad Motławą znajdujących się na Wyspie Spichrzów. „Gdańsk dla młodych podróżników” zachęca również do odwiedzin gdańskich muzeów. Opisano w nim m.in. Dom Przyrodników i Błękitny Baranek (Muzeum Archeologiczne w Gdańsku), SS Sołdek (Narodowe Muzeum Morskie) i oddziały Muzeum Gdańska.
Książka jest uzupełnionym wznowieniem przewodnika Jacka Friedricha i Adama Pękalskiego, które z inicjatywy miasta przygotowano w ramach programu Edukacja do Kultury. Gdańsk. Jej wydawcą jest Muzeum Gdańska.