Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Jesienią odbędą się wybory do rad dzielnic. Do 13 września trwają zgłoszenia kandydatów. Aby znaleźć się na liście, wystarczy złożyć w urzędzie miejskim formularz wraz z listą poparcia. Głosowanie zaplanowano na 13 października.

W Gdańsku jest 35 dzielnic, statutowa liczba radnych dzielnicowych to 573.

W Gdańsku jest 35 dzielnic, statutowa liczba radnych dzielnicowych to 573. W ośmiu dzielnicach (gdzie jest powyżej 20 tys. zameldowanych mieszkańców) wybieramy po 21 radnych, w 27 dzielnicach po 15 radnych. Budżet rad dzielnic jest uzależniony od frekwencji wyborczej w danej dzielnicy (obliczany jest według przelicznika: 1 osoba zameldowana na pobyt razy kwota bazowa).

– Rady dzielnic są jednostkami pomocniczymi gminy i reprezentują mieszkańców. Mogą same inicjować działania, mają też prawo do opiniowania decyzji i propozycji działań samorządu. Powinny współpracować z mieszkańcami, ale także z Radą Miasta, prezydentem, instytucjami i jednostkami miejskimi, by dbać o najbliższe otoczenie – mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Jak wygląda praca radnego dzielnicy? – Rada dzielnicy jest istotnym organem. Ważny jest przede wszystkim bezpośredni kontakt z mieszkańcami i ich problemy – mówi Marcin Bildziuk, przewodniczący zarządu dzielnicy Śródmieście. – Radni spotykają się z mieszkańcami na co dzień, na ulicach, ale też na zorganizowanych dyżurach. Inicjują i realizują wiele projektów, które poprawiają życie i komfort mieszkańców w ich najbliższym otoczeniu. W Śródmieściu w tym roku realizujemy 31 inicjatyw, w większości są to inicjatywy zgłoszone przez mieszkańców, bądź organizacje społeczne działające na rzecz dzielnicy.

W najbliższym czasie w Gdańsku pojawi się dziewięć punktów, w których będzie można otrzymać informacje o radach dzielnic i zadaniach radnych, jak zgłosić swoją kandydaturę i gdzie zagłosować.

– Pierwszy punkt zacznie działać 24 sierpnia (w godz. 15.00–18.00) na deptaku w Brzeźnie. Później, przez kolejne dwa tygodnie, punkty będą docierać do następnych dzielnic – mówi Łukasz Samborski, dyrektor Fundacji RC, która odpowiada za organizację punktów.

RAMKA 1

Jak zostać radnym?

• Trzeba być ujętym w stałym rejestrze wyborców konkretnej dzielnicy (zameldowanie na pobyt stały).

• Wypełnić zgłoszenie kandydata na radnego (dostępne na stronie: gdansk.pl w zakładce wybory).

• Zebrać minimum 30 podpisów wyborców ujętych w rejestrze wyborców z konkretnej dzielnicy.

• Dostarczyć zgłoszenie wraz z listami poparcia najpóźniej do 13 września do godz. 15.00 do Urzędu Miejskiego Gdańska (osobiście lub pocztą).

• Nie może kandydować osoba, która jest: radnym Miasta Gdańska, zatrudniona w urzędzie miejskim, na stanowisku kierownika lub zastępcy kierownika jednostki organizacyjnej miasta, skazana prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe.

RAMKA 2:

Zadania rad dzielnic

• kreowanie i podejmowanie inicjatyw we wszystkich sprawach dotyczących potrzeb mieszkańców

• inicjowanie i udział w wydarzeniach oświatowych, kulturalnych, sportowych i rekreacyjnych

• podejmowanie i wspieranie działań na rzecz ochrony środowiska, przyrody, zieleni, utrzymania czystości

• rozwiązywanie istotnych problemów dzielnic

• stały kontakt z mieszkańcami, np. poprzez stałe dyżury

• przyjmowanie wniosków i skarg mieszkańców dotyczących dzielnic

• współpraca z komisjami i radnymi miasta, opiniowanie spraw dotyczących dzielnic i informowanie o nich mieszkańców

• współorganizowanie i wspieranie inicjatyw zmierzających do poprawy życia mieszkańców dzielnic (np. w zakresie komunikacji miejskiej, zagospodarowania przestrzennego, ochrony środowiska)

• współpraca z policją, strażą miejską, strażą pożarną w zakresie utrzymania ładu i porządku publicznego

Źródła: Strefa Miast