Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Gdańskie szkoły, instytucje i organizacje pozarządowe są wyposażane w różowe skrzyneczki z bezpłatnymi środkami higieny na czas menstruacji. Już dziś znajdziemy je w budynkach Rady Miasta Gdańska, zespołach obsługi mieszkańców, Gdańskiego Centrum Świadczeń i w części szkół.

Różowe skrzyneczki znajdziemy także w zespołach obsługi mieszkańców – podkreśla prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz

– Bardzo się cieszę, że w ślad za moją interpelacją sprzed dwóch lat pojawią się kolejne różowe skrzyneczki, tym razem w liczbie aż 1000 sztuk! Jedną z pierwszych w naszym mieście powiesiłam w Nowym Ratuszu – mówi Agnieszka Owczarczak, przewodnicząca Rady Miasta Gdańska.

Projekt jest realizowany przez Fundację Gdańską przy wsparciu Funduszu Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci (UNICEF). Ma na celu walkę z wykluczeniem menstruacyjnym i zapewnienie powszechnego dostępu do bezpłatnych środków higieny. Zgodnie z hasłem: „Weź, jeśli potrzebujesz, zostaw, jeśli masz nadmiar” w skrzyneczkach dostępne są bezpłatne podpaski i tampony. Szkoły, organizacje pozarządowe i instytucje, które wyraziły zainteresowanie akcją, we własnym zakresie dbają o ich uzupełnienie.

Wykluczenie menstruacyjne dotyka w całej Polsce blisko 500 tys. osób, których nie stać na zakup podpasek czy tamponów. 21 proc. uczennic jest zmuszonych wyjść z zajęć szkolnych z powodu braku podpaski, a 10 proc. z tego powodu w ogóle nie wychodzi z domu. 42 proc. rodzin nie rozmawia w domu o miesiączce, natomiast 43 proc. nastolatek unika poruszania tego tematu z ojcem. W ostatnich latach walkę z wykluczeniem menstruacyjnym podjęło wiele instytucji w Polsce, m.in. fundacja Różowa Skrzyneczka.

Źródła: Strefa Miast