Gdańskie szkoły podstawowe przygotowały tradycyjną ofertę opiekuńczo-wychowawczą dla blisko 10 tys. dzieci. Tygodniowe turnusy półkolonijne będą organizowane przez cale lato. Nie zabraknie zajęć sportowych i kulturalnych. Można się już zapisywać w poszczególnych placówkach.
– Doskonale wiemy, jak ważny dla młodych ludzi jest czas resetowania baterii, poznania nowych kolegów i odkrywania pasji. Mamy w Gdańsku 93 tys. dzieci i młodzieży, które za chwilę rozpoczną wakacje. Dla nas najważniejsze jest, by wyjść naprzeciw ich rodzicom i opiekunom z ofertą, która jest nieodpłatna albo nisko płatna, tak aby mogli zapewnić ciekawe atrakcje swoim dzieciom – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Zajęcia artystyczne i sportowe będą się odbywały zarówno na terenie szkoły, jak i w mieście. Nikt w Gdańsku nie będzie się nudził. Mam nadzieję, że wszyscy będą zadowoleni.
Bezpłatne półkolonie zorganizuje w wakacje 70 gdańskich szkół, w tym w 6 specjalnych. Każdy z zaplanowanych turnusów potrwa 5 dni. Dzieci będą miały opiekę przez 8–10 godzin dziennie. W grupie uczniów z klas I-III może uczestniczyć po 15, a od klasy IV po 20 dzieci. Najmłodsi będą spędzać czas w świetlicy i na świeżym powietrzu. Nie będą się nudzić. Przygotowano dla nich atrakcje sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych.
Ofertę szkolną uatrakcyjniają dwie placówki oświatowe w Gdańsku: Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego oraz Pałac Młodzieży.
– Pierwsza to bogata propozycja dla zorganizowanych grup szkół podstawowych przygotowana przez Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego. W lipcu i sierpniu 44 grupy będą mogły skorzystać ze stoiska historycznego i miasteczka wakacyjnego, gdzie dzieci pograją w siatkówkę plażową, piłkę nożną, rugby i gry terenowe. Pod okiem wykwalifikowanej kadry odbędą się zajęcia na kajakach i deskach – mówi Bogumiła Bieniasz, p.o. dyrektora Wydziału Edukacji w Urzędzie Miejskim w Gdańsku.
Pałac Młodzieży oprócz trwających 5 tygodni zajęć w pracowniach przygotował specjalną ofertę na wakacje. Półkolonie letnie odbędą się w dwóch turnusach: 24–28 czerwca i 1–5 lipca. W tym roku przygotowano je pod hasłem „Sekretne życie zwierząt”. Dzieci będą uczestniczyć w ciekawych warsztatach, pójdą do zoo i papużarni, spotkają się ze zwierzęcymi gośćmi.
Dla najmłodszych przygotowano także warsztaty tematyczne, które będą trwać od 24 czerwca do 19 lipca oraz 19–23 sierpnia. Dzieci wezmą udział w różnorodnych zajęciach, w tym muzycznych, plastycznych i komputerowych. Szczegóły można znaleźć na stronie Pałacu Młodzieży: https://pm.edu.gdansk.pl/pl.
– Nie ma lepszego momentu na aktywizację fizyczną dzieci i młodzieży, zachęcania ich do wysiłku fizycznego i podejmowania aktywności niż wakacje. W czasie dni wolnych od nauki miasto, pamiętając o sporcie i rekreacji, przygotowało bogatą ofertę – mówił radny Łukasz Bejm, przewodniczący Komisji Sportu, Rekreacji i Turystyki w Radzie Miasta Gdańska. – Zachęcam do obserwowania mediów społecznościowych i stron internetowych jednostek i instytucji, tam znajdą się szczegóły tego bezpiecznego, aktywnego wypoczynku.
Wakacyjną ofertę ma Muzeum Gdańska. Zaprasza na spacery z edukatorami poświęcone zwiedzaniu zabytków, ale także znanym gdańszczanom, politykom i uczonym. Dodatkowo będzie można wziąć udział w grach terenowych, podczas których, wcielając się w przeróżne role, będziemy aktywnie poznawać tajemnice i historie różnych miejsc w Gdańsku. Zajęcia są odpłatne.
– Dla rodzin, które w całości lub częściowo będą spędzały lato w mieście, jest to doskonała okazja, żeby zapoznać się z naprawdę bogatą ofertą kulturalną i zwiedzać miasto – zachęca Jolanta Banach, radna klubu Wszystko dla Gdańska.
Gdański Archipelag Kultury przygotował szereg kreatywnych warsztatów pod hasłem przyroda. Warto odwiedzić również Gdański Szlak Wodociągowy oraz Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych FETA. Szczegółową ofertę wakacyjnych aktywności dostępnych w naszym mieście znajdziemy na stronach: sportgdansk.pl i kapieliskagdansk.pl.