Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Napis „Stocznia Gdańska” znajdujący się nad historyczną bramą nr 2 przy budynku dawnej portierni zostanie odnowiony i zakonserwowany. Wielkość liter, ich kolorystyka i kształt pozostaną oryginalne. Prace już ruszyły.

Napis „Stocznia Gdańska znajdujący się nad historyczną bramą nr 2 przy budynku dawnej portierni zostanie odnowiony i zakonserwowany

Brama nr 2 jest uznawana za główne wejście do Stoczni Gdańskiej. W obecnym kształcie wraz z osadzonym nad nią napisem powstała w 1974 r. To tu w grudniu 1970 r. zostali ostrzelani przez wojsko strajkujący stoczniowcy. Z tego miejsca 31 sierpnia 1980 r. ogłoszono zakończenie strajku robotników. W pobliżu znajduje się historyczne biuro dyrekcji stoczni oraz sala BHP, w której podpisano porozumienia sierpniowe.

Konstrukcja bramy wraz z przylegającym do niej dawnym biurem przepustek wpisane są do rejestru zabytków województwa pomorskiego. Z uwagi na wielką wartość historyczną nie tylko dla Polski przyznano jej Znak Dziedzictwa Europejskiego.

Pod koniec 2020 r. na zlecenie Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni dokonano ekspertyzy stanu technicznego napisu. Zbadano litery, okrągły herb Stoczni Gdańskiej, a także konstrukcję, czyli słupy i górne okratowanie, na której są zawieszone. Następnie na podstawie ekspertyzy przygotowano program prac naprawczych.

Wszystkie prace są wykonywane pod okiem konserwatora zabytków. Na czas remontu nie będzie trzeba demontować repliki tablic z postulatami stoczniowców, będą one odpowiednio zabezpieczone. Odnowione zostaną blachy węzłowe dolnego pasa i górnego rygla. Usunięte będą z nich liczne ogniska korozji, perforacja skorodowanego pasa dolnego i łuszczące się powłoki malarskie. Potem zostanie oczyszczona cała powierzchnia instalacji, co pozwoli sprawdzić wszystkie elementy i połączenia. Wykryte uszkodzenia zostaną naprawione, a całość konstrukcji zakonserwowana i pomalowana.

Źródła: Strefa Miast