Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Gdańszczanie nie stracili zapału do czynienia dobra. Już 5 dni od startu rekrutacji lista wolontariuszy WOŚP została zapełniona. Najstarszy kwestujący ma 74 lata, a najmłodsi – Jędrek i Amelia – urodzili się... kilka tygodni temu. Orkiestra zagra w naszym mieście juz 31. raz. Co się będzie działo?

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dzieło, które od lat łączy, a nie dzieli – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska

Tegoroczny finał WOŚP odbędzie się w niedzielę – 29 stycznia. Na ulice naszego miasta z puszkami w rękach ruszy ponad pięciuset wolontariuszy z 10 sztabów. Łącznie w orkiestrze zagra niemal tysiąc gdańszczan. W tym roku pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie” zbieramy na walkę z sepsą.

– Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy to dzieło, które od lat łączy, a nie dzieli – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Cieszę się, że zostałam wolontariuszką i będę zbierała pieniądze na ulicach naszego miasta. Zachęcam oczywiście do wzięcia udziału w aukcji wspólnego gotowania ze mną. Okazja jest szczególna, bo pod koniec ubiegłego roku opublikowaliśmy książkę „Smaki Gdańska” z wyjątkowymi recepturami. Drugą atrakcją będzie wizyta ze mną i z moimi współpracownikami na jednej z gdańskich inwestycji np. na budowie spalarni.

Miasteczko WOŚP w tym roku wyrośnie na ulicy Elektryków. Tu w przyszłą niedzielę ruszą wielkie dobroczynne loterie, kolorowe sklepy z pamiątkami orkiestrowymi i pokazy ratownicze. To oczywiście tylko początek atrakcji. Obok miasteczka ustawiona zostanie WOŚPowa scena. W czasie finału wystąpią na niej Kasia Kowalska, Julia Żugaj, Jan Elf Czerwiński, 1One i Nieznany Wykonawca.

– Gramy 29 stycznia od godziny 16.00 do godziny 21.00. Tradycyjnie, po godz. 20.00, wypuścimy symboliczne światełko do nieba. W tym roku z pewnością padnie kolejny rekord – mówi Karol Gzyl, wiceprezes Fundacji Gdańskiej.

Jak co roku, tegorocznemu finałowi będą towarzyszyć aukcje allegro. jedna podoba nam się szczególnie. Wylicytować można w niej możliwość nadania imion gdańskim... kotom. Konkretnie chodzi o cztery samiczki i jednego samca gepardów z gdańskiego zoo.

– To oczywiście tylko jedna z wielu ciekawostek. Nadal zachęcam firmy, instytucje i osoby indywidualne, które posiadają ciekawe rzeczy w swoich zbiorach do tego, żeby przekazać je w tym roku na aukcje – mówi Dawid Jastrzębski, prezes Regionalnego Centrum Wolontariatu

WOŚP oczywiście nie gra tylko jeden dzień. Już od poniedziałku – 16 stycznia – przed Złotą Bramą, nieopodal tablicy upamiętniającej prezydenta Pawła Adamowicza, stoi e-puszka. Jest ona wkomponowana w instalacje świetlną przedstawiającej prawdziwą, oklejoną serduszkami puszkę WOŚP. Rozświetlona puszka ma 3 m wysokości i ponad 1,5 m szerokości. To nie jedyna iluminacja, nawiązująca do akcji Jurka Owsiaka. Tuż obok budynku Nowego Ratusza, przy ulicy Wały Jagiellońskie można zobaczyć rozświetlone ogromne serce Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Jak co roku gdańszczanie udowadniają już dziś, że kochają pomagać i nic tego nie zmieni. 29 stycznia przybywając tłumnie na wielki finał WOŚP, pokażmy całemu światu jak wielkie i dobre są nasze serca! Bądźmy tego dnia razem – szczególnie mocno!

Źródła: Strefa Miast