Budynek przy ul. Szczyglej 4, bo o nim mowa, to kolejna inwestycja Towarzystwa Budownictwa Społecznego Motława w kwartale ulic Kieturakisa, Wróbla, Szczygla, Reduta Wyskok. Nie postawiono nowego bloku, lecz rozbudowano kamienicę przy Szczyglej 3/4, przy czym zachowano i odrestaurowano historyczną elewację od ulicy. Trzeba przyznać, że całość wygląda dobrze.
Była to już kolejna rewitalizacja przeprowadzona przez TBS Motława na Dolnym Mieście. Razem z budynkiem wyremontowano fragment ulicy wraz z infrastrukturą podziemną. Według planu inwestycja miała zakończyć się we wrześniu 2022 r. Niestety, zgodnie z wytycznymi Wojewódzkiego Pomorskiego Konserwatora Zabytków konieczne było zastosowanie niestandardowej stolarki okiennej, co znacząco wydłużyło czas realizacji tego przedsięwzięcia.
W budynku powstało 21 mieszkań o powierzchni od 31 do 66 mkw. Każde z nich ma komórkę lokatorską. Pod kamienicą zbudowano podziemną halę garażową z 19 miejscami postojowymi, która została połączona z garażem w budynku przy Wróbla 23. Budynek jest wyposażony w windę i podłączony do miejskiej sieci ciepłowniczej.
Jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania są wykończone pod klucz. Zamontowano w nich drzwi wewnętrzne, armaturę sanitarną i kuchenki elektryczne. Posadzki i ściany w łazienkach oraz aneksach kuchennych wyłożono kaflami, w pozostałych pomieszczeniach na podłogach zostały położone panele.
Podczas naboru do programu „Lokale przy ul. Szczyglej z dopłatą do czynszu” do Urzędu Miejskiego w Gdańsku wpłynęło 68 wniosków. Pozytywnie zakwalifikowano 21 rodzin, które otrzymały największą liczbę punktów zgodnie z regulaminem programu. Warunkiem otrzymania mieszkania była wpłata partycypacji wynosząca 15 proc. kosztów budowy lokalu oraz kaucji o równowartości czynszu za 12 miesięcy.
Rozbudowa i rewitalizacja wielorodzinnego budynku mieszkalnego przy ul. Szczyglej 4 jest realizowana przy współfinansowaniu z budżetu miasta ze środków własnych TBS, partycypacji przyszłych mieszkańców i preferencyjnego kredytu Banku Gospodarstwa Krajowego udzielonego w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa. WOS
Finansowanie inwestycji
• bezzwrotne rządowe wsparcie z funduszu dopłat: 3,42 mln zł
• środki własne TBS: 2,24 mln zł
• kredyt w ramach programu wspierania społecznego budownictwa społecznego: 2,2 mln zł
• bezzwrotne wsparcie z Rządowego Funduszu Rozwoju Mieszkalnictwa: 890 tys. zł
• środki miasta: 401 tys. zł
• partycypacja najemców