Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Gdańsk będzie gospodarzem 26. Światowego Jamboree Skautowego, które odbędzie się w sierpniu 2027 r. Organizację imprezy przyznano naszemu miastu w czasie zakończonego 25. zlotu w Korei Południowej.

Choć pobyt na największym obozie świata był skrócony, harcerze świetnie się na nim odnaleźli.

535-osobowa reprezentacja Polski wyjechała do Korei, aby wziąć udział w Światowym Jamboree Skautowym, największym wydarzeniu edukacyjnym na świecie. Do 8 sierpnia harcerze przebywali na największym na świecie obozie, gdzie wspólnie się bawili, przeżywali przygody i poznawali rówieśników z innych krajów i kontynentów. Ponieważ zbliżał się tajfun Khanun, organizator ze względów bezpieczeństwa podjął decyzję o przeniesieniu uczestników w bezpieczne miejsca i zakwaterowanie ich w hotelach oraz akademikach, gdzie dalej realizowano atrakcyjny program.

Światowe Jamboree Skautowe odwiedziła delegacja Gdańska z prezydent Aleksandrą Dulkiewicz na czele. Celem wizyty było zebranie jak największej ilości informacji na temat zastosowanych rozwiązań związanych z infrastrukturą, wyżywieniem, bezpieczeństwem, transportem i logistyką podczas zlotu. Członkowie delegacji mieli także okazję obserwować pracę sztabu kryzysowego i ewakuację 43 tys. osób z terenu Jamboree. Zdobyta w Korei wiedza pozwoli na lepsze przygotowanie i przeprowadzenie imprezy w Gdańsku, na Wyspie Sobieszewskiej.

Podczas wizyty prezydent Dulkiewicz spotkała się z Sekretarzem Generalnym WOSM Ahmadem Alhendawim, odwiedziła namiot Polski oraz obozujących na Jamboree harcerzy z Chorągwi Gdańskiej ZHP.

– Zebrane tu doświadczenia pomogą nam jak najlepiej przygotować się do ugoszczenia międzynarodowej społeczności skautów w Gdańsku – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz. – Cieszę się, że znajdujący się pod opieką ZHP harcerze pomimo wymagającej pogody i zmiany miejsca pobytu przeżywają wspaniałe chwile. Jak podkreślają w rozmowach, najważniejsze dla nich jest nawiązywanie międzynarodowych przyjaźni, spotkanie w jednym miejscu wielu kultur i religii. Miasto Gdańsk, którego kluczowymi wartościami są otwartość, wolność i solidarność, jest doskonałym miejscem do umacniania tych ideałów.

W delegacji Gdańska znalazły się osoby bezpośrednio zaangażowane w przygotowanie Światowego Jamboree Skautowego 2027. Oprócz prezydent Aleksandry Dulkiewicz i wiceprezydenta Gdańska ds. gospodarki komunalnej Piotra Kryszewskiego byli to: Łukasz Kłos, zastępca dyrektora wydziału gospodarki komunalnej, szef zespołu ds. wsparcia organizacji Jamboree, Joanna Pińska, dyrektorka wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego, Małgorzata Frańczak odpowiedzialna za Program Społeczny Rozwoju Wyspy Sobieszewskiej, który Gdańsk razem z ZHP prowadzi od 2016 r. w ramach przygotowań do Światowego Jamboree Skautowego oraz Piotr Socha, pomorski komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej.

Jamboree odwiedzili również wicemarszałek województwa pomorskiego Leszek Bonna, sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Jan Dziedziczak oraz sekretarz Komitetu Pożytku Publicznego, dyrektor Narodowego Instytutu Wolności Wojciech Kaczmarczyk. Ze względu na złe warunki pogodowe nie doszła do skutku planowana w Korei Południowej wizyta robocza Prezydenta RP Andrzeja Dudy, któremu towarzyszyć miał m.in. wojewoda pomorski Dariusz Drelich. 11 sierpnia odbyło się w Seulu pierwsze robocze spotkanie Komitetu Koordynacyjnego Jamboree 2027, w trakcie którego ogłoszono przyjęcie przez Radę Ministrów uchwały dotyczącej wsparcia organizacji tego wydarzenia.

– ZHP zorganizowało wizyty studyjne gospodarzy oraz kluczowych partnerów w organizacji Światowego Jamboree Skautowego w Gdańsku. Osoby odpowiedzialne za przygotowanie miejsca zlotu i potrzebnej infrastruktury poznały skalę wyzwania oraz specyfikę skautowej olimpiady edukacyjnej, jaką jest Jamboree – mówi harcmistrz Karol Gzyl, dyrektor wykonawczy Komitetu Organizacyjnego Jamboree. – Podczas tej imprezy uczestnikom zapewniany jest różnorodny program zajęć, wyżywienie, opieka medyczna, warunki do obozowania, wydarzenia kulturalne podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia. To wyjątkowe wydarzenie jest odwiedzane przez delegacje dyplomatyczne z całego świata, zwracają na nie uwagę światowe media. Cieszę się, że ZHP organizuje je razem z Gdańskiem.

Choć pobyt na największym obozie świata był skrócony, harcerze świetnie się na nim odnaleźli. Brali udział w zajęciach organizowanych na miejscu, jak i wyjazdowych. Pływali na supach, podczas warsztatów z kultury Korei malowali wachlarze, odwiedzili centrum technologii z grami VR. 6 sierpnia pomimo mimo trudnych warunków pogodowych odbył się Dzień Kultur. Uczestnicy próbowali potraw z różnych zakątków świata, oglądali tradycyjne stroje, poznawali międzynarodowe zabawy i tańce. Podczas ceremonii zamknięcia, która odbyła się 11 sierpnia w Seulu na World Cup Stadium, wystąpiły znane zespołu K-POP, co ucieszyło młodą publiczność.

Źródła: Strefa Miast