Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zakończyła się kompleksowa modernizacja schroniska prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta w Gdańsku. Jest w nim teraz ponad 70 miejsc noclegowych dla mężczyzn w kryzysie bezdomności o znacznie wyższym standardzie niż wcześniej.

Zakończyła się kompleksowa modernizacja schroniska dla bezdomnych mężczyzn prowadzonego przez Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Albert w Gdańsku.. Placówka została gruntownie odnowiona, dostosowana do aktualnych standardów, dzięki czemu powstało ponad 70 miejsc noclegowych dla podopiecznych schroniska.

Schronisko św. Brata Alberta jest przeznaczone dla mężczyzn w podeszłym wieku uzależnionych od alkoholu i narkotyków. Potrzebujący poza noclegiem dostają posiłki, odzież z darów i pomoc w załatwieniu różnych formalności. W schronisku prowadzone są także działania umożliwiające aktywizację trafiających tu osób.

Prace remontowe rozpoczęły się w listopadzie 2022 r. Inwestycja kosztowała niemal 7,5 mln zł. Schronisko zostało gruntownie odnowione i jego standard znacznie się podniósł. Po remoncie do dyspozycji potrzebujących jest 19 przestronnych pokoi z ponad 70 miejscami noclegowymi. Większość sypialni jest 4-osobowa, ale znalazł się również jeden pokój 2-osobowy przystosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Jest w nim osobna łazienka z toaletą wyposażoną w system przywoławczy.

W budynku wydzielono nowe pomieszczenia. Powstała kuchnia, w której znajdziemy wszystkie sprzęty potrzebne do samodzielnego przygotowania posiłków, jadalnia połączoną z pokojem wypoczynkowym, strefą telewizyjną i biblioteką. W świetlicy przygotowano stanowisko komputerowe. Remont pozwolił nawet wygospodarować miejsce, w którym będą przeprowadzanie treningi rehabilitacyjne.

– Mamy obecnie w Gdańsku ok. 800 osób bezdomnych. Nasza praca z nimi to cały program wspierania: schroniska, noclegownie, autobus sos, ale także praca street workerów, psychologów – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.

W Gdańsku pomoc osobom w kryzysie bezdomności świadczy aż 11 placówek o różnym charakterze. W schroniskach, noclegowniach, schronisku z usługami opiekuńczymi, ogrzewalni i domach samotnej matki dostępnych jest łącznie ok. 600 miejsc. Każdego dnia od jesieni do wiosny po ulicach Gdańska kursuje autobus SOS – pomoc, w którym wydawane są ciepłe posiłki i odzież. Codziennie korzysta z niego blisko 70 potrzebujących. Autobus będzie kursował do 31 marca.

Źródła: Strefa Miast