Nie ma lepszej promocji zdrowego, ekologicznego stylu życia, niż zachęcanie ludzi do zmiany nawyków transportowych i przekonanie kierowców oraz pasażerów komunikacji do korzystania z roweru w mieście.
– Inaugurujemy kolejny rok naszej akcji „Kręć kilometry”. W ogólnopolskim badaniu klimatu rowerowego Gdańsk znalazł się ponownie na pierwszym miejscu wśród dużych miast, czyli jesteśmy najbardziej rowerowym miastem w Polsce – mówi Piotr Borawski, zastępca prezydenta ds. mobilności i bezpieczeństwa. – Świetnym dowodem na to jest fakt, że w przyszłym roku staniemy się światową stolicą rowerową i będziemy gościć w Gdańsku międzynarodową konferencję Velocity. Kolejna kampania ma tylko wzmacniać nasze działania. Do 2027 r. mamy zaprogramowanie 105 mln zł na rozbudowę infrastruktury rowerowej w mieście.
Zeszłoroczna edycja „Kręć kilometry dla Gdańska” była pod wieloma względami rekordowa. Wzięło w niej udział o 50 firm, 8 szkół średnich, 4 uczelnie i 1,6 tys. osób więcej niż w 2022 r. Uczestnicy wykręcili wspólnie o ponad 1 mln km więcej niż rok wcześniej. Dzięki przejazdom zaoszczędzili ponad 918 ton emisji dwutlenku węgla, o 286 ton więcej niż w 2022 r.
Choć tegoroczna odsłona kampanii dopiero startuje, już widać, że cieszy się ogromnym zainteresowaniem mieszkańców. Jej zasady właściwie się nie zmieniły. System punktowania ma przede wszystkim doceniać regularność, ale także zachęcić do okazjonalnych dłuższych wypraw rowerowych. Liczba punktów przyznawana za przejechane kilometry będzie limitowana. Przez 6 dni w tygodniu będzie można zdobyć do 20 punktów, a w jeden dowolny dzień do 100 punktów. Każdy pełny przejechany kilometr to 1 punkt.
– W tym roku zapraszamy w sposób szczególny gdańskich seniorów. Stworzono dla nich specjalną zakładkę w aplikacji umożliwiającą zbieranie punktów bonusowych. To udogodnienie dla osób, które nie są już aktywne zawodowo, a co za tym idzie nie mogą zaznaczyć w aplikacji swojego miejsca pracy. Jeśli zarejestrują się jako seniorzy, otrzymają punkty bonusowe za dotarcie do czterech wskazanych miejsc na terenie Gdańska – mówi Lucyna Tomczak, koordynatorka kampanii.
Tymi wyznaczonymi miejscami są: pętla Ujeścisko (przy parkingu rowerowym), skrzyżowanie ul. 3 Maja z ul. Hucisko (przy liczniku rowerowym), plac przed wejściem na molo w Brzeźnie i plac przed wejściem na plażę na Stogach.
Organizatorzy zachęcają też do odkrywania nowych, czasem nieoczywistych zakątków miasta, tzw. miejsc bonusowych. Za ich odwiedzenie będzie można zdobyć dodatkowe 20 pkt. W każdym tygodniu będzie punktowane jedno wyznaczone miejsce bonusowe. Ich lista znajduje się w osobnej zakładce „Odkrywaj Gdańsk – miejsca bonusowe”.
Podstawą punktacji są premie za dojazd do szkoły, pracy i powrót. Te punkty można zdobyć dwa razy dziennie, maksymalnie 10 razy w tygodniu, w dowolne dni. Aby punkty zostały zaliczone, należy dołączyć w aplikacji do swojej drużyny firmowej, szkolnej, uczelnianej. Pozostałe przejazdy będą punktowane tylko za przejechane kilometry.
Dla miłośników długich dystansów przygotowano poziomy, które osiągnie się po przejechaniu każdych 1111 km. To dodatkowe wyzwanie dla osób stawiających sobie ambitne cele. Najniższy poziom to 1111 km, najwyższy 7777 km. Na zdobywców najwyższego poziomu będzie czekała nagroda: koszulka rowerowa z oryginalną grafiką. WOS
Jak zacząć kręcić kilometry?
By wziąć udział w rowerowym konkursie, należy:
• Pobrać na telefon bezpłatną aplikację Activy (sklep Play/App Store).
• Zarejestrować się w aplikacji i wypełnić krótki formularz.
• Dołączyć do otwartego konkursu Kręć kilometry dla Gdańska 2024.
• Znaleźć swoją firmę, szkołę, uczelnię, dzielnicę, organizację i dołączyć do miej poprzez kliknięcie „Dołącz do zespołu”.
• Można również zbierać punkty wyłącznie na konto indywidualne.
• Wsiąść na rower, hulajnogę, deskorolkę, założyć rolki i rozpocząć zabawę.