– Jarmark św. Dominika ruszy już po raz 763. Cieszymy się, że ponownie będziemy mogli pokazać mieszkańcom nie tylko ciekawe stoiska handlowe, ale także bogaty program kulturalny, który stanowi bardzo ważną część tej imprezy – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Nie możemy zapominać, że 20 procent wystawców to gdańszczanie, co tylko pokazuje, jak ważne jest to wydarzenie dla lokalnej gospodarki.
W tym roku w jarmarkowej przestrzeni przygotowano cztery takie wyjątkowe strefy. Jedną z ważnych atrakcji będzie Uliczka Wileńska (która zastąpiła Litewską). Pojawia się ona nieprzypadkowo. Wilno świętuje właśnie 750 lat, a dodatkowo mamy 25-lecie partnerstwa stolicy Litwy i Gdańska. W tej przestrzeni znajdziemy 15 wystawców z Wilna, a 12 i 13 sierpnia przy pomniku Heweliusza odbędzie się Święto Wilna.
Nie mogło zabraknąć Uliczki Pomorskiej, której partnerem jest Samorząd Województwa Pomorskiego. To ukłon w stronę całego Pomorza Gdańskiego. Znajdziemy tu stoiska dziewiarskie, pomorską ceramikę artystyczną i użytkową, pościele, ręcznie robioną biżuterię, dekoracje z drewna, naturalne świece czy gdańskie pamiątki. Nie zabraknie także pomorskich produktów spożywczych: miodów, jagodzianek czy nalewek.
– Uliczka Pomorska kusić będzie regionalnymi smakami i wyjątkowymi produktami. Nie zabraknie pomorskich miodów, naturalnych i smakowych oraz pitnych. Będzie można spróbować nalewki Gdańskiej i Kaszubskiej z truskawki, jarzębiny czy wędzonej śliwki – opisuje Leszek Bonna, wicemarszałek województwa pomorskiego. – Szczególnie gorąco zapraszam 28 lipca na Święto Pomorskiej Ekonomii Społecznej, podczas którego podmioty propagujące ideę wsparcia społecznego zaprezentują się na aż 10 stanowiskach na ul. Rajskiej przy skwerze Heweliusza.
Nie możemy zapominać o Uliczce Polskich Projektantów. To strefa unikatowej polskiej mody, ale też znalazło się miejsce dla kilku gości z zagranicy. Jeśli szukacie modowych perełek, powinniście koniecznie odwiedzić to miejsce!
Nowością jest Uliczka Wielkopolska współtworzona z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego. Trzeba się jednak spieszyć, ponieważ Wielkopolska będzie gościć u nas krótko – od 22 do 30 lipca.
Wśród wydarzeń premierowych na Jarmarku św. Dominika jest także Kącik Grafików i Ilustratorów. To nowa ministrefa zlokalizowana na ul. Tkackiej, przy ASP. Miejsce zatem nieprzypadkowe. Idealne dla miłośników sztuki.
Nie zbraknie także czterech przystanków: Równość (skwer Heweliusza/Rajska), Smaków (park Świętopełka), Przygoda (Podwale Staromiejskie/Targ Rybny) oraz Ołowianka pod Żaglami (Wyspa Ołowianka).
Hasło tegorocznego Jarmarku brzmi „Wracam, bo lubię”.
– Dążymy do tego, aby lato w sercu Gdańska było ciekawe oraz inspirujące. Jarmark św. Dominika ma stać się miejscem, do którego chce się wracać w trakcie tych trzech tygodni, jako do idealnej przestrzeni do spotkań, relaksu i spędzania wolnego czasu. Gdańsk i jarmark są ze sobą nierozerwalnie połączone, w tym roku nie będzie inaczej – zapewniają organizatorzy.
Nie zapominamy też o mieszkańcach. To z myślą o nich stworzyliśmy parking na Targu Węglowym, gdzie mogą zostawić pojazdy w czasie, kiedy ograniczone jest poruszanie się po terenie imprezy. Parking przy Polsat Plus Arenie – Park&Ride to także ukłon w ich stronę – zachęcamy turystów do pozostawienia aut poza centrum i dojazdu komunikacją miejską.
Wraz z początkiem wakacji uruchomiona została nowa funkcjonalność w aplikacjach Jestem z Gdańska i Karta Turysty. To bezpłatne udogodnienie dostępne dla wszystkich przebywających w naszym mieście. Mieszkańcy i turyści mają do dyspozycji narzędzie, które zawiera na bieżąco aktualizowany spis działających na terenie Gdańska toalet publicznych. Jest to blisko 150 punktów, które administrowane są m.in. przez Gdański Ośrodek Sportu, Gdańskie Nieruchomości, Gdański Zarząd Dróg i Zieleni oraz Międzynarodowe Targi Gdańskie AmberExpo.
– Wszystkie niezbędne informacje znajdują się w jednym miejscu i można skorzystać z nich bezpłatnie – mówi Łukasz Kłos, zastępca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej. – Aplikacja podpowiada, gdzie znajduje się najbliższa toaleta oraz wyznacza trasę do niej. Poza tym informuje nas, w jakich godzinach można z niej skorzystać oraz o ewentualnych cenach za użytkowanie. Pokazuje też, czy dana toaleta jest dostępna dla zorganizowanych grup turystów.
Żeby skorzystać z udogodnienia, trzeba być aktywnym użytkownikiem Gdańskiej Karty Mieszkańca lub Karty Turysty. Dostęp do nowej funkcjonalności znajdziemy w aplikacji Jestem z Gdańska lub Karta Turysty. Obie aplikacje dostępne są w najpopularniejszych mobilnych systemach operacyjnych iOS i Android.
Co się będzie działo?
Wielkość Gdańska od zawsze budował handel. Nie może więc dziwić, że w tym roku na Jarmarku św. Dominika będzie aż 760 stoisk! W końcu to największa tego typu handlowo-kulturalna impreza w Europie.
- 469 – Rzemiosło i Artyści
- 144 – Kolekcjonerzy i Antyki
- 76 – Gastronomia/ Kuchnie Świata
- 71 – Spożywcze Produkty Regionalne
Ołowianka pod żaglami / wyspa Ołowianka
Czas na odpoczynek! W trakcie tygodnia – po dniu pełnym wrażeń – łapiemy tu oddech podczas cyklicznych koncertów, seansów w kinie pod chmurką czy setów didżejskich. Natomiast weekendy upłyną pod znakiem całodziennych wydarzeń tematycznych realizowanych w formule festynów. Dodatkowo pojawi się tu bar Flauta powered by Jack Strong. Miejsce dla spragnionych, którzy chcą odetchnąć i się zrelaksować. Ale też to miejsce z misją – w ten sposób wspieramy działalność fundacji Jack Strong.
Przystanek Równość - bądźmy razem! / ul. Rajska
Kontynuacja zeszłorocznej koncepcji przystanku, której celem jest realizacja założeń kampanii społecznej Gdańsk Miastem Równości. To miejsce organizacji koncertów, warsztatów, eventów ambientowych, wspólnego tworzenia instalacji. W tygodniu bawimy się i integrujemy – pokażmy, że równość ma wiele twarzy! Tu jest różnorodnie – operetka przeplata się z karaoke, muzyka ludowa z setkami didżejów, warsztaty dla dzieci z zajęciami dla seniorów.