Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

O Ergo Arenie polscy szczypiorniści zwykli mówić dom. To miano gdańska przystań zawdzięcza atmosferze ostatnich lat i bogatym tradycjom lokalnego szczypiorniaka. 25 i 27 stycznia do domu piłki ręcznej w Gdańsku przyjadą ćwierć- i półfinaliści Mistrzostw Świata Polska-Szwecja 2023. Będzie na co popatrzyć...

25 i 27 stycznia do domu piłki ręcznej w Gdańsku przyjadą ćwierć- i półfinaliści Mistrzostw Świata Polska-Szwecja 2023

Przez ostatnie 10 lat Gdańsk był gospodarzem meczów, których stawką był awans Polaków do Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata i Europy. Biało-Czerwoni rozegrali w Ergo Arenie 16 meczów, które z trybun obejrzało blisko 120 000 kibiców. W pamięć fanom szczególnie zapadły wygrane starcia z reprezentacjami Niemiec i Szwecji. Jak będzie za kilka tygodni? Tego dowiemy się już niebawem. Teraz odpowiedzmy sobie na pytanie: dlaczego Gdańsk?

Tradycje lokalnego szczypiorniaka sięgają w naszym mieście lat 40. Wtedy sekcję piłki ręcznej w mieście stworzył legendarny trener – Leon Wallerand. Pierwsze z 10 mistrzostw Polski gdańszczanie wywalczyli w roku 1966, ale ich złote czasy przypadły na przełom lat 80 i 90, a następnie koniec XX i początek XXI wieku. To właśnie te dwa okresy zgromadziły w Wybrzeżu Gdańsk historyczne talenty polskiej piłki ręcznej i dały klubowej piłce ręcznej w Gdańsku międzynarodowe sukcesy.

Gospodarzami MŚ 2023 będą w Polsce: Katowice, województwo śląskie, Kraków, Małopolska, Płock, Mazowsze i Gdańsk oraz w Szwecji: Goeteborg, Malmo, Sztokholm, Kristianstad i Jonkoping.

Źródła: Strefa Miast
Tags:
  • piłka ręczna