Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Zamknięto listę zgłoszeń do Budżetu Obywatelskiego 2024 w Gdańsku. Zatem kto ma superpomysł, a przespał termin, musi, zaczekać do przyszłego roku. W tym i tak jest z czego wybierać, bo gdańszczanie zaproponowali aż 697 projektów. Każdy ma szansę na realizację.

W tegorocznej puli budżetu obywatelskiego gdańszczanie mają do zagospodarowania dokładnie 20 441 573 zł.

W tym roku padł zdecydowany rekord. Tak dużo zgłoszeń do budżetu obywatelskiego jeszcze nie było. Do weryfikacji trafiło 697 projektów, w tym 632 dzielnicowych i 65 ogólnomiejskich. Wśród nich jest 208 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego. Tak wysoki wynik to z pewnością także zasługa zmiany w regulaminie BO, która zdjęła z wnioskodawców obowiązek dostarczania do urzędu papierowych wersji wniosków.

W tegorocznej puli BO gdańszczanie mają do zagospodarowania dokładnie 20 441 573 zł. Najbardziej aktywną dzielnicą był w tym roku Chełm. Jego mieszkańcy zgłosili aż 41 projektów. Na drugim miejscu znalazła się Oliwa z 34 projektami i Wrzeszcz Górny z 31. Śródmieście, Orunia Górna i Jasień szły łeb w łeb, mieszkańcy zgłosili w tych dzielnicach po 30 projektów.

– Które projekty będą realizowane, dowiemy się pod koniec września. Teraz przed nami kilkuetapowy proces weryfikacji i głosowanie. Weryfikacja projektów planowana jest do 11 sierpnia, a głosowanie od 11 do 25 września 2023 r. – mówi Sylwia Betlej, dyrektor Biura ds. Rad Dzielnic i Współpracy z Mieszkańcami.

Wszystkie projekty i wyniki weryfikacji można przeglądać oraz komentować na bieżąco na stronie: gdansk.ardvote.pl.

Ważne formalności

W zeszłorocznej edycji budżetu obywatelskiego wzięło udział 509 projektów, w tym 377 w tradycyjnym BO i 132 w Zielonym Budżecie Obywatelskim. Niestety, podczas weryfikacji okazało się, że duża część z nich nie spełnia wymogów formalnych, np. wnioskodawca nie doniósł papierowej wersji wniosku do urzędu lub nie dostarczył listy poparcia swojego projektu. Dlatego tak ważne jest, aby podczas procesu składania swoich propozycji projektów dopełnić wszystkie obowiązujące formalności.

Powstały w ramach BO

• Prosta droga do morza – remont al. gen. Hallera, etap I (BO 2020)

• Orunia Górna – Aktywny Zbiornik Augustowska (BO 2019 i 2020)

• Multipark Morena (BO 2019 i 2020)

• Kładka pieszo-rowerowa nad zabytkowym kanałem Raduni na wysokości Dworu Ferberów i Parku Leśnego (BO 2018)

• Kompleks sportowy przy Szkole Podstawowej nr 92 (BO 2014 i 2022)

Źródła: Strefa Miast