Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Europejska Noc Muzeów już jutro. Otworem staną przed zwiedzającymi muzea, galerie, biblioteki, teatry, centra kultury, uczelnie, kościoły i wiele innych miejsc.

Placówki kulturalne będziemy zwiedzać w nietypowych godzinach nocnych. Wstęp do nich będzie za darmo lub za symboliczną złotówkę. Często będzie można zobaczyć miejsca i wystawy niedostępne na co dzień.

Placówki kulturalne będziemy zwiedzać w nietypowych godzinach nocnych. Wstęp do nich będzie za darmo lub za symboliczną złotówkę. Często będzie można zobaczyć miejsca i wystawy niedostępne na co dzień. Warto odwiedzić miejsca, które znajdują się nieco poza powszednimi szlakami do pracy, szkoły.

Noc Muzeów 2025 w Gdańsku. Jakie atrakcje?

– Przed nami fascynujący weekend w Gdańsku i Noc Muzeów. Miasto będzie tętnić życiem i każdy – bez wyjątku – znajdzie coś dla siebie – mówi Monika Chabior, zastępczyni prezydenta ds. rozwoju społecznego i równego traktowania. – Po raz pierwszy będzie można zwiedzać historyczny budynek szkoły Conradinum, która działa od 230 lat, a we Wrzeszczu od 125.

W Noc Muzeów w twierdzy Wisłoujście odbędą się pokazy grup rekonstrukcyjnych. Będzie można skorzystać ze stanowisk VR i posiedzieć przy ognisku na terenie najstarszej twierdzy nadmorskiej na polskim wybrzeżu, która chroniła statki w drodze do portu gdańskiego. Wartownia nr 1 na Westerplatte zaprasza do stanowisk edukacyjnych i na prelekcje, które przybliżą wydarzenia z 1 września 1939 r., gdy zaczęła się II wojna światowa.

W Zagrodzie Gburskie na Wyspie Sobieszewskiej poczujemy się jak na XIX-wiecznych Żuławach. Poznamy historię wielopokoleniowego budynku mieszkalnego i książkę Waldemara Nocnego „Woda wokół nas”. Na koniec ogrzejemy się przy ognisku, degustując poczęstunek.

Muzeum Uniwersytetu Gdańskiego w Noc Muzeów po raz pierwszy zaprezentuje nową wystawę stałą. W programie są oprowadzania kuratorskie, autorskie warsztaty kolażu i wizyta w niedostępnej na co dzień zabytkowej sieni Domu Opatów Pelplińskich.

Akademia sztuk pięknych otworzy swoje siedziby w Wielkiej Zbrojowni, Małej Zbrojowni i Domu Angielskim. W każdym z tych miejsc na zwiedzających będzie czekać szereg atrakcji: wystawy, warsztaty, wykłady, spacery, które poprowadzi kadra akademicka i studenci.

W Domu Uphagena – Muzeum Gdańska będziemy mogli się poczuć jak bogaty mieszczanin z XVIII w. Najpierw odwiedzimy sień z reprezentacyjnymi schodami i herbaciarnię, później elegancki salon, dużą jadalnię i małe saloniki. Wszystko będzie tętnić życiem, bo w całym domu będzie trwała rekonstrukcja historyczna.

Europejskie Centrum Solidarności zabierze nas do lat 80 XX w. Głos zabiorą artyści, których twórczość była nie w smak komunistycznej władzy: Maanam, Brygada Kryzys, Lady Pank, Perfect. Tomasz Lipiński poprowadzi spacer po wystawie stałej. Fani rękodzieła wykonają rockową bandankę z ulubionym muzycznym cytatem. Na wielkim ekranie będzie pokazywana „Wielka majówka” ze ścieżką dźwiękową Maanamu. Odważni sami będą mogli zaprezentować wokalny talent podczas karaoke, a wielbiciele tańca – wziąć udział w silent disco w bibliotece.

Warto pamiętać, że w Nocy Muzeów biorą udział nie tylko duże instytucje, ale także małe galerie sztuki i niezależne pracownie artystyczne. Polecamy zajrzeć do galerii Blik przy Korzennej 1D, galerii Eskaem przy ul. Gdyńskich Kosynierów 10 i Pracowni 3RR0R przy Trakcie św. Wojciecha 72, gdzie nie tylko poznamy twórczość lokalnych artystów, ale i odbędziemy z nimi interesujące rozmowy.

Gdański Archipelag Kultury zaprasza na wyjątkowe wydarzenia, które będą w sześciu miejscach Gdańska. Scena Muzyczna na Oruni zaprosi na wystawę „Nie każda kolekcja ma swoje muzeum”, stworzoną z osobistych zbiorów mieszkańców. Stacja Orunia zaprezentuje wielogłosową wystawę artystek z kolektywu Terytoria Stowarzyszone, odbędą się też warsztaty kolażu i frotażu.

W Gamie GAK w Letnicy będzie można obejrzeć haftowaną instalację Kingi Pałczyńskiej i wziąć udział w warsztatach rękodzielniczych. Wyspa Skarbów w Sobieszewie zaprosi na abstrakcyjną wystawę malarstwa Anny Kolanowskiej i warsztaty twórcze. Plama GAK na Zaspie połączy wernisaż i warsztaty fotograficzne z polaroidu. Studio GAK na Stogach zaoferuje nocne działania warsztatowe w profesjonalnym studiu, gdzie każdy będzie mógł nagrać swój minipodcast.

Będzie to niezapomniana noc pełna sztuki, dźwięku, kreatywności i spotkań. Szczegółowy program Nocy Muzeów w Gdańsku na stronie: www.nocmuzeow.ikm.gda.pl.

Noc Muzeów. Bezpłatna podróż zabytkowym taborem

W Noc Muzeów będzie można podróżować zabytkowymi pojazdami za darmo. Historyczne tramwaje i autobusy będą obsługiwać linie specjalne przygotowane przez Gdańskie Autobusy i Tramwaje we współpracy z Instytutem Kultury Miejskiej w Gdańsku oraz stowarzyszeniem Grupa Tramwajowo-Autobusowa WPK. Linia tramwajowa 60 będzie kursować z częstotliwością co 60 minut. Autobusy linii NM2 będą jeździć co 60 minut, a linii NM3 co 20 minut.

• Trasa lini 60: Oliwa – Strzyża – Wrzeszcz – 3 Maja – Śródmieście SKM – Dworzec Główny – Stocznia – Stadion – Nowy Port.

• Trasa linii NM2: pl. Solidarności – Dworzec Główny – Śródmieście SKM – Trakt św. Wojciecha – Orunia Gościnna.

• Trasa linii NM3: Muzeum II Wojny Światowej – Dworzec Główny – Śródmieście SKM – Dolne Miasto – twierdza Wisłoujście – Westerplatte.

Źródła: Strefa Miast