Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Dwie nagrody główne i jedno wyróżnienie dostało Muzeum Gdańska w konkursie Muzealna Książka Roku 2023. W jego drugiej edycji 90 placówek muzealnych zgłosiło 171 pozycji. Spośród nich jury konkursowe nominowało i wyróżniło 15 publikacji.

Najpiękniejsze stare książki są z Gdańska

Konkurs, który jest przeglądem wydawniczej działalności muzeów, już po raz drugi organizuje Narodowy Instytut Muzeów. Nagrody i wyróżnienie dla najciekawszych pozycji rozdano 24 listopada podczas uroczystej gali w pałacu Czapskich Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

– Do tegorocznej edycji zgłosiliśmy trzy publikacje i wszystkie trzy, co nas niezwykle cieszy, zostały docenione pod względem walorów edytorskich, naukowych oraz edukacyjnych – mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Nagrodę za wydawnictwo naukowe otrzymały „Privilegia Casimiriana”, praca naukowa dr. Marcina Grulkowskiego poświęcona przywilejom Kazimierza Jagiellończyka wydanych dla Gdańska podczas wojny trzynastoletniej (1453–1466).

Nagrodę specjalną za najlepiej wydaną edytorsko książkę dostał „Raport z działalności Muzeum Gdańska za lata 1970–2020”. Wydana w 2023 r. pozycja została przygotowana z myślą o innych instytucjach muzealnych i kulturalnych. Przybliża początki liczącego dziś 9 oddziałów Muzeum Gdańska, ludzi z nim związanych oraz podejmowane inicjatywy wystawiennicze, wydawnicze i edukacyjne.

Wyróżnienie za wydawnictwo edukacyjne otrzymała książka „Gdańsk dla młodych podróżników”. Ilustrowany przewodnik otrzymali w październiku wszyscy uczniowie IV klas gdańskich szkół podstawowych. Wydawnictwa można kupić w sklepach stacjonarnych Muzeum Gdańska oraz sklepie internetowym: bilety.muzeumgdansk.pl.

Wystawa czasowa

Twórcami projektu książki „Raport z działalności Muzeum Gdańska za lata 1970–2020” są Eurydyka Kata i Rafał Szczawiński z gdyńskiego studia re:design. Oboje mają na koncie wiele projektów wydawnictw zrealizowanych dla muzeów. Najważniejsze z nich będzie można oglądać na wystawie „Anatomia książki” w Domu Uphagena przy ul. Długiej 12. Wernisaż wystawy w piątek 8 grudnia o godz. 17.00. Wstęp wolny.

Źródła: UM w Gdańsku