Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Rozpoczyna się ogólnopolską zbiórkę pamiątek związanych z hotelami działającymi na terenie Gdańska. Każdy, kto dysponuje fotografiami lub przedmiotami z nich, może je przekazać do końca lutego do Muzeum Gdańska. Zostaną pokazane w czerwcu na wystawie „Pokój z widokiem”.

Turystyka w Gdańsku zaczęła się intensywnie rozwijać w XIX w. To wtedy w mieście pojawiło się wiele nowych hoteli.

Turystyka w Gdańsku zaczęła się intensywnie rozwijać w XIX w. To wtedy w mieście pojawiło się wiele nowych hoteli. Obiekty te zaczęły ze sobą konkurować, oferując gościom nie tylko bazę noclegową, lecz także coraz bogatsze zestawy atrakcji. Ten fragment historii naszego miasta ma pokazać wystawa „Pokój z widokiem. Gdańskie hotele w XIX i XX w.”. Zaprezentowane na niej zostaną wszystkie najważniejsze hotele działające w naszym mieście: od Domu Angielskiego i Hotelu du Nord z XIX w. przez Danizger Hof, Continental i Eden z okresu Wolnego Miasta Gdańska po współczesne Monopol, Hevelius i Novotel.

– W hotelach poza obsługą przebywali głównie przyjezdni, stąd też ogólnopolski charakter zbiórki. Wierzymy, że gdzieś w Toruniu, Warszawie, Poznaniu, Łodzi i Krakowie znajdą się osoby, które mogą mieć coś dla nas interesującego – mówi Rita Brzezińska z Muzeum Gdańska, koordynatorka zbiórki. – Interesują nas przede wszystkim fotografie i pocztówki przedstawiające hotele i ich wnętrza, foldery, reklamy, przewodniki, a także pamiątki turystyczne z nazwą, logo lub wizerunkiem hotelu. Z radością i przymrużeniem oka zaprezentujemy hotelowe ręczniki, mydełka i kapcie. Ważne, żeby przedmioty pochodziły sprzed 1989 r.

Pamiątki będzie można oddać w depozyt czasowy, czyli tylko na wystawę czasową, która jest planowana na czerwiec. Można też przekazać je na stałe do Muzeum Gdańska. Wówczas przekazujący otrzymuje honorowy tytuł Darczyńcy Muzeum Gdańska. Fotografie i pocztówki można też oddać do digitalizacji – zostaną z nich przygotowane kopie cyfrowe.

Zbiórka pamiątek potrwa do końca lutego. Osoby zainteresowane współpracą z Muzeum Gdańska proszone są o kontakt z koordynatorką akcji, tel. 789 449 661, email: r.brzezinska@muzeumgdansk.pl. Wystawa będzie pokazywana w Domu Uphagena od 23 czerwca.

Źródła: Strefa Miast