W sobotniej akcji sadzenie drzew i wysiewania łąki wzięli udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska Piotr Kryszewski, zastępczyni dyrektora GZDiZ ds. przestrzeni publicznej Barbara Tusk i nadleśniczy Nadleśnictwa Gdańsk dr Sebastian Klisz.
– Cieszę się, że wspólnie będziemy upiększać pogranicze dwóch dzielnic naszego miasta. To dobra okazja, by poznać się lepiej z sąsiadami. Dzisiaj spotykamy się, by wspólnie posadzić ponad tysiąc sadzonek dębów i stworzyć nową łąkę kwietną – mówiła podczas akcji Wiosna w Gdańsku prezydent Dulkiewicz. – To nie tylko inwestycja w estetykę miasta, ale przede wszystkim w jego klimat, bioróżnorodność i lepszą jakość powietrza. Każde drzewo, które sadzimy, to krok w stronę zdrowszego i przyjaznego Gdańska. Nie zwalniamy tempa. Przed nami kolejne zielone inicjatywy, które wspólnie będziemy realizować dla dobra nas wszystkich.
– Dzisiejsza akcja to przykład owocnej współpracy pomiędzy miastem a Nadleśnictwem Gdańsk. Wspólnie dbamy o to, aby w naszym mieście przybywało drzew, co bezpośrednio przekłada się na poprawę jakości życia mieszkańców – podkreślił Piotr Kryszewski, dyrektor ds. Zielonego Gdańska.
Takie działania mają ogromne znaczenie, bo zwiększają bioróżnorodność gdańskich terenów. Drzewa pełnią w mieście wiele kluczowych funkcji. Nie tylko wzbogacają krajobraz i podnoszą estetykę przestrzeni, ale przede wszystkim produkują tlen, oczyszczają powietrze i zapewniają cień w upalne dni.
Akcja sadzenia drzew wpisuje się w założenia Gdańskiej Karty dla Drzew. To dokument, który określa standardy ochrony, pielęgnacji drzewostanu w mieście i zarządzania nim.
– Dzięki karcie podchodzimy do zieleni w sposób kompleksowy i długofalowy. Naszym celem jest nie tylko sadzenie nowych drzew, ale także troska o te, które już rosną, aby mogły służyć kolejnym pokoleniom mieszkańców – podkreślał Piotr Kryszewski.
Dr Sebastian Klisz poinstruował zebranych, w jaki sposób należy sadzić młode drzewka. Sekretem jest zagęszczenie sadzonek.
– Sadzimy gęsto po to, by zróżnicować ekosystemy, gatunki flory i fauny, a w późniejszym czasie wyselekcjonować dorodne, przyszłościowe, cenne przyrodniczo egzemplarze drzew – powiedział Klisz.
Możliwość posadzenia własnego drzewa działała na wyobraźnię. Najbardziej aktywni byli najmłodsi uczestnicy akcji, którzy z radością i entuzjazmem pracowali przy nasadzeniach. Na koniec wysiano łąkę kwietną. Rosnące na niej miododajne kwiaty będą stołówką dla owadów.
– Już wkrótce łąka zakwitnie i będzie tętnić życiem. Przyciąganie pszczoły, motyle i inne owady zapylające, które odgrywają kluczową rolę w naszym ekosystemie – powiedziała Barbara Tusk. – Na dorodne drzewa będziemy musieli poczekać nieco dłużej, ale warto pamiętać, że dęby bezszypułkowe to gatunek doskonale przystosowany do naszych terenów. Głęboki system korzeniowy sprawia, że dobrze znoszą okresy suszy i są odpornie na trudniejsze warunki glebowe. W przyszłości staną się naturalnym schronieniem dla ptaków i innych zwierząt.
Możliwość własnoręcznego posadzenia dębu i wysiania łąki nie była jedyną atrakcją. Na uczestników akcji czekał ciepły poczęstunek, dla najmłodszych przygotowano różnorodne ekoanimacje oraz inspirujące opowieści o lesie, naturze i jej roli w życiu człowieka.