Szkło to materiał, który można w pełni przetwarzać, i to bez utraty jakości. Można je wielokrotnie wykorzystywać do produkcji nowych opakowań i przedmiotów. Pod warunkiem że we właściwy sposób je segregujemy. Zanieczyszczone lub nieprawidłowo segregowane szkło nie nadaje się do ponownego przetworzenia. Częste wyrzucanie go do odpadów resztkowych uniemożliwia dalszy recykling i obciąża środowisko.
– Zwracamy mieszkańcom uwagę na to, że segregujemy szkło opakowaniowe, czyli szklane butelki po napojach, słoiki. Powinny być opróżnione z zawartości i wrzucane do pojemnika bez worka. To są podstawowe zasady segregacji szkła – mówi Olga Goitowska, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej.
Szkło to nie tylko przezroczyste, ale również kolorowe butelki. Przed wrzuceniem szklanych opakowań do pojemnika należy zdjąć zakrętki, korki. Tworzywa sztuczne i szkło to dwa różne materiały, które wymagają różnych procesów recyklingu, dlatego należy je rozdzielić.
Nie wszystkie rodzaje szkła nadają się do recyklingu. Szkło żaroodporne, okularowe, lustra i szyby mają inny skład chemiczny oraz właściwości i nie powinny być wrzucane do pojemników zielonych. Taki rodzaj szkła należy wrzucić do pojemnika, gdzie gromadzone są odpady resztkowe (czarnego, szarego), a szyby okienne oddać do punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych (PSZOK). Żarówki, w tym lampy energooszczędne, należy zanieść do specjalnych pojemników na elektroodpady lub do jednej z gdańskich sorterowni.
– Opakowania szklane nigdy nie powinny trafiać do pojemników na odpady resztkowe. W ten sposób nie tylko zmniejszamy możliwość recyklingu, ale także zwiększamy masę odpadów resztkowych – mówi Piotr Kryszewski, dyrektor zarządzający ds. Zielonego Gdańska.
Co czeka szkło w zakładzie utylizacyjnym? – Pojazd z odpadami szklanymi po przejeździe przez wagę wjazdową udaje się do strefy deponowania szkła. Ładowarka kołowa przenosi szkło z magazynu do zasobnika linii sortowniczej. Tam manualnie usuwa się zanieczyszczenia i wszystko to, co szkłem opakowaniowym nie jest. Oczyszczony materiał szklany trafia do magazynu wyrobów gotowych. Po zgromadzeniu odpowiedniej ilości jest przekazywany do zakładów recyklingu – wyjaśnia Jacek Wojda-Gburek, dyrektor produkcji Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.
Recykling zużywa mniej energii i generuje mniej dwutlenku węgla niż produkcja nowego szkła z surowców pierwotnych, czyli piasku, sody kalcynowanej i wapna. Każdy kilogram przetworzonego szkła to mniejsze zużycie tych produktów. Im więcej szkła poddajemy recyklingowi, tym mniej trafia do zakładów utylizacyjnych.
Więcej informacji na temat prawidłowej segregacji odpadów znajdziemy na stronie: czystemiasto.gdansk.pl oraz w aplikacji mobilnej Czyste Miasto Gdańsk.