Bezpłatne półkolonie zostaną zorganizowane w 70 gdańskich szkołach. Każdy z zaplanowanych turnusów trwać będzie po 5 dni. Grupy dla dzieci młodszych (klasy I–III) będą liczyć po 15 uczestników, od klasy IV po 20. Najmłodsi mogą liczyć na 8–10 godzin zabawy pod czujnym okiem opiekunów. Zajrzeliśmy do poszczególnych placówek. Oto, co proponują.
Pałac Młodzieży
Organizuje półkolonie letnie w dwóch turnusach: od 26 do 30 czerwca i od 3 do 7 lipca, od poniedziałku do piątku w godz. 8–16. Ich tematem przewodnim będzie „Morski świat”. Dzieci odwiedzą Akwarium Gdyńskie, wybiorą się do muzeum na interaktywną wystawę, nauczą się morskiej piosenki, będą mogły zobaczyć i dotknąć żywej ryby, a także zaprezentują swoje talenty podczas różnorodnych morskich warsztatów.
Od 26 czerwca do 14 lipca dla najmłodszych przygotowano warsztaty tematyczne. Obejmują one zajęcia: wokalne, instrumentalne (gitara, perkusja, keyboard), taneczne, grafiki komputerowej, robotyki, karate, judo, plastyczne, malarskie i krawieckie. Szczegóły można znaleźć na stronie https://pm.edu.gdansk.pl/pl.
Zespół Schronisk i Sportu Szkolnego
W tym roku na zainteresowanych czekają zarówno bezpłatne zajęcia stacjonarne, jak i płatne obozy wyjazdowe. W ramach programu Dzielnicowe Centra Sportu dzieci będą mogły korzystać z bezpłatnych zajęć sportowych. Do wyboru jest wiele dyscyplin o różnym poziomie zaawansowania, m.in. piłka siatkowa i nożna, treningi biegowe, zajęcia siłowe.
3–7 lipca i 21–25 sierpnia (z wyłączeniem środy) będzie działać miasteczko wakacyjne. Każdy dzień będzie w nim wypełniony różnymi aktywnościami sportowymi, rekreacyjnymi i turystycznymi. W programie jest m.in. gra w boule, tworzenie rękodzieła, zajęcia na kajakach i deskach SUP, gry terenowe.
Potem przyjdzie pora na miasteczko lekkoatletyczne. Dzieci w wieku 7–15 lat będą mogły korzystać z niego 21–25 sierpnia (z wyłączeniem środy) w godz. 10–14. Każdy uczestnik, który będzie miał ze sobą wypełnioną zgodę opiekuna, weźmie udział w grach lekkoatletycznych. W programie są skoki w dal, ćwiczenia sprinterskie, wielobojowe rzuty piłkami lekarskimi, zabawy wytrzymałościowe i wiele innych atrakcji.
W tym roku uczniowie gdańskich podstawówek po raz kolejny będą mogli wyjechać na kolonie do Hadli Szklarskich. Dwie 45-osobowe grupy, w tym uczniowie SP nr 4, 58, 83 i 89, spędzą tygodniowe wakacje na południu Polski. W tym samym czasie do Gdańska przyjadą dzieci z gminy Jawornik, które będą miały okazję wypocząć nad morzem. W ramach Akcji Lato zorganizowano również obóz sportowy w Człuchowie dla dzieci w wieku 9–11 lat. Termin wyjazdu to 17–28 lipca. W programie m.in. pływanie na deskach SUP, smoczych łodziach i kajakach pod okiem wykwalifikowanych trenerów, wyprawy do parku linowego i parku wodnego. Przewidziane są także gry i zabawy integracyjne, biesiady przy ognisku z kiełbaskami, minigolf i wiele innych ciekawych zajęć. Szczegóły można znaleźć na stronie: www.gokf.gda.pl.
Hevelianum
Wakacyjny czas z Hevelianum dzieci będą spędzać na Górze Gradowej i w Domu Zdrojowym. Na Górze Gradowej przygotowano dla nich pokazy „Magiczny globus”, czyli seanse w mobilnym planetarium, wycieczkę z przewodnikiem „Fort nocą”, czyli spotkanie z duchami Góry Gradowej, a także musztrę i pokaz artyleryjski Garnizonu Gdańsk. Odbędą się tu też warsztaty „Tropem dinozaurów”. Podczas nich najmłodsi dowiedzą się, co było w menu tych zwierząt, jakich były rozmiarów, czy miały pióra i zdolność termoregulacji.
Atrakcyjnie zapowiadają się wakacyjne zajęcia w Domu Zdrojowym. W programie „Przyrodnicza ruletka”, czyli spacer z przyrodnikiem, podczas którego dzieci poznają różne aspekty otaczającego nas świata oraz wyprawa śladami dawnego kurortu, czyli zwiedzanie z przewodnikiem Domu Zdrojowego. Odbędą się także warsztaty „Tajniki zielnika” odkrywające bogactwo kształtów i kolorów, które znajduje się pod stopami. Szczegółowe informacje na stronie: hevelianum.pl.
Gdański Ośrodek Sportu
Sezon na Kąpieliskach Morskich w Gdańsku rozpocznie się w piątek 23 czerwca, a od 1 lipca będzie działać już wszystkie 9 kąpielisk. Wizyta na plaży może mieć charakter aktywnego odpoczynku. Dla gdańszczan, którzy chcą uprawiać sporty plażowe, przy każdym kąpielisku przygotowano boiska do siatkówki, piłki możnej i ręcznej.
Ci, którzy marzą o tym, by zostać ratownikiem, mogą zdobywać umiejętności podczas specjalnych zajęć na pływalniach Stogi (lipiec) i Osowa (sierpień). Szkolenia przyszłych ratowników będą w środy w godz. 16–18. Formularze zgłoszeniowe zostaną udostępnione na stronie: kapieliskagdansk.pl.
W czerwcu, lipcu i sierpniu w dni powszednie na przystani wodnej Żabi Kruk można wypożyczać kajaki i rowery wodne, by popływać po Motławie. Za sprzęt się nie płaci, trzeba tylko podczas rejsu zebrać 30 litrów pływających w wodzie śmieci. Przystań zaprasza także w dni świąteczne i weekendy, kiedy można skorzystać z jej komercyjnej oferty. Szczegóły na stronie Gdańskiego Ośrodka Sportu https://sportgdansk.pl/.
W czerwcu i lipcu na pokładzie flagowej jednostki Gdańska żaglowca „Generał Zaruski” będą się szkolić przyszli żeglarze. Podczas kilkugodzinnych i kilkudniowych rejsów będzie można zapoznać się z podstawami żeglowania i sprawdzić, czy ma się zadatki i predyspozycje, żeby zostać prawdziwym wilkiem morskim.