Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Przez cały październik trwają Gdańskie Dni Seniora 2023. Miasto przygotowało dla seniorów dziesiątki wydarzeń: koncertów, konkursów i inicjatyw zgłoszonych przez samych seniorów w ramach jesiennej edycji Gdańskiego Funduszu. W najbliższy czwartek odbędzie się Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów.

Przez cały październik trwają Gdańskie Dni Seniora 2023.

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów po raz pierwszy odbył się w 2018 r. Jego organizatorem jest Gdański Urząd Pracy, który w ten sposób pragnie zachęcić dojrzałych mieszkańców Trójmiasta do szeroko rozumianej aktywności, zarówno zawodowej, jak i społecznej i kulturalnej.

Wydarzenie od samego początku spotkało się z bardzo ciepłym przyjęciem ze strony seniorów. Jego pierwsza odsłona przyciągnęła do AmberExpo blisko 7 tys. osób poszukujących dla siebie atrakcyjnych ofert zatrudnienia, nowinek ze świata technologii oraz mody. Co roku nie brakuje również bezpłatnych badań medycznych i bogatej części rozrywkowej, w tym pokazów, spotkań z gwiazdami i występów muzycznych. Podobnie będzie w tym roku.

– Mimo różnorodnej oferty festiwalu wciąż jego najważniejszą częścią jest Strefa Pracy, w której zasiądzie 40 pracodawców – podkreśla Roland Budnik, dyrektor GUP. –Zaproponują oni kilkaset ofert zatrudnienia w różnych zawodach i w różnym wymiarze czasu pracy. Wszystkie jednak będą dostosowane do specyficznych możliwości osób dojrzałych. Chcemy w ten sposób zachęcić osoby będące na emeryturze do kontynuowania aktywności zawodowej, która może nie tylko podreperować często skromne świadczenie, ale i dać sporo satysfakcji – zapewnia.

W tym roku wśród seniorów pracowników będzie poszukiwać kilkadziesiąt firm. W Strefie Pracy można więc będzie znaleźć pracę dodatkową czy stałą. Uzupełnieniem ma być tzw. aleja rekrutacji. Jest to miejsce, w którym każdy będzie mógł spotkać się z doświadczonymi doradcami i ekspertami rynku pracy, którzy pomogą seniorom m.in. w napisaniu skutecznego CV, a także przygotują do rozmowy rekrutacyjnej. Pomogą im być aktywnymi na emeryturze...

Aby jednak ta aktywność była możliwa, trzeba zadbać o zdrowie. Jak to zrobić, seniorzy dowiedzą się w Strefie Zdrowego Stylu Życia. Będzie tu można wykonać m.in.: analizę krwi, EKG lub całościowe badanie w kardiobusie, mammobusie, słuchobusie, osteobusie, okobusie, zaćmobusie i dermobusie. Na seniorów będą czekać też specjaliści: psycholog, seksuolog, dietetyk, farmaceuta, diabetolog, fizjoterapeuta, masażysta oraz optyk. Z pewnością warte uwagi będą również wskazówki od ratowników medycznych, którzy podpowiedzą, jak udzielić pierwszej pomocy.

Festiwalowa oferta zawsze była na czasie. Nie inaczej będzie i tym razem. Seniorzy w czasie imprezy mogą liczyć choćby na profesjonalne pokazy mody oraz zabiegi pielęgnacyjne. Wszystko to w Strefie Mody i Urody. Pod okiem ekspertów można tu przejść spektakularną metamorfozę uwzględniającą m.in. pełny makijaż oraz opiekę fryzjerską.

Na AmberExpo coś dla siebie znajdą również pasjonaci nowinek technicznych. W Strefie Nowych Technologii będzie można z bliska przyjrzeć się najnowocześniejszym sprzętom AGD, wypróbować elektryczny rower lub hulajnogę, a także dowiedzieć się wszystkiego na temat e-bankowości, bezpiecznego korzystania z internetu oraz aplikacji mobilnych.

Atrakcyjna będzie również oferta kulturalna. Harmonogram zbliżających się wydarzeń zaprezentuje m.in. Opera Bałtycka i Teatr Wybrzeże, a Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna przedstawią swoje najciekawsze książki. Będą też warsztaty twórcze dla seniorów i zajęcia taneczne przygotowane przez Szkołę Tańca 50+.

Do pozostawania aktywnym na emeryturze będzie zachęcał gość specjalny – Artur Barciś, z kolei o muzyczną oprawę wydarzenia zadba Izabela Trojanowska oraz Zbigniew Zaranek, zwycięzca IV edycji popularnego show „The Voice Senior”.

Festiwal Pracy i Aktywności Seniorów odbył się 19 października 2023 r. w AmberExpo w godz. 10.00-15.30. Z kolei Gdańskie Dni seniora potrwają do końca października.

Źródła: Strefa Miast