Ponad 60 proc. gdańszczan biorących udział w internetowej ankiecie jest za zmianą granic miasta poprzez włączenie terenów znajdujących się pod morskimi wodami wewnętrznymi. Konsultacje społeczne w tej sprawie przeprowadzono 6–19 lutego br. Udział w nich polegał na udzieleniu odpowiedzi na jedno pytanie. Mieszkańcy mieli do wyboru ankietę elektroniczną i papierową. Online wypełniło ją 1051 osób. Do tej pory do urzędu nie wpłynęła jeszcze żadna ankieta papierowa. Termin dostarczenia zgłoszeń mija na koniec tygodnia.
Po co taka zmiana? Jak tłumaczą przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Gdańsku, chodzi o dostosowania stanu faktycznego do przepisów, zgodnie z którymi „ewidencja gruntów i budynków obejmuje obszar Rzeczpospolitej Polskiej z wyjątkiem morza terytorialnego. Morskie wody wewnętrzne i morze terytorialne wchodzi w skład terytorium Rzeczpospolitej Polskiej”. Oznacza to, że morskie wody wewnętrzne powinny być objęte ewidencją. Do tej pory nie były nią objęte, ponieważ nie została wyznaczona linia podstawowa morza terytorialnego. Wyznaczono ją dopiero w 2017 r. na podstawie rozporządzenia prezesa Rady Ministrów.
Zmiana granic uporządkuje zatem sprawy ewidencyjne dla wybudowanych już obiektów, znajdujących się na terenie zatoki, np. molo w Brzeźnie, pirsów, terminali oraz innych obiektów i urządzeń związanych z gospodarką morską.
Wyniki ankiety online
Online wpłynęło 1051 potwierdzonych głosów. Należało odpowiedzieć na pytanie: Czy jesteś za zmianą granic miasta Gdańska polegającą na włączeniu do obszaru miasta Gdańska obrębu ewidencyjnego nr 0144 ZATOKA o powierzchni 42103,9709 ha pod morskimi wodami wewnętrznymi Zatoki Gdańskiej?
• za: 729 głosów (69,4 proc.)
• przeciw: 249 głosów (23,7 proc.)
• wstrzymuję się: 73 głosy (6,9 proc.)