Wymiana jest obowiązkowa. – Chodzi o to, żebyśmy się nie truli, aby systemy grzewcze nie emitowały smogu i były bezpieczniejsze dla użytkowników – mówią miejscy urzędnicy. W kolejnym zdaniu dodają, że bardzo ważne jest, by mieszkańcy pilnowali terminów wymian. Dzięki aktualizacji programów dotacyjnych można uzyskać nawet do 100 proc. dofinansowania na wymianę źródła ogrzewania.
Zmiana systemu ogrzewania to proces długotrwały, jednak nieunikniony. Od 2018 r. sprzedaż kotłów klasy niższej niż 5. jest zakazana. Informacje na temat klasy można znaleźć na tabliczce znamionowej pieca oraz w instrukcji obsługi. Każdy właściciel bezklasowego pieca na paliwo stałe, czyli pellet i węgiel, który nie wymieni go do końca września na bardziej nowoczesny, może zostać ukarany mandatem bądź karą grzywny.
– Nie chodzi o to, by wlepiać mandaty, ale by wymienić szkodliwe dla zdrowia piece. To będzie korzystne dla wszystkich – mówi Mariusz Sadłowski, dyrektor Biura Energetyki Urzędu Miejskiego Gdańska. – Dlatego stawiamy przede wszystkim na informowanie i wspieranie mieszkańców w wymianie kopciuchów.
Zapisy wojewódzkiej uchwały antysmogowej są jasne. Z kotłów centralnego ogrzewania i pieców spalających pellet i węgiel o najwyższej 5. klasie jakości można korzystać najpóźniej do lipca 2035 r. Piece i kotły o klasie 3 i 4 należy wymienić do września 2026 r. Piece i kotły, które nie mają określonej klasy albo są 1 i 2 klasy, trzeba wymienić przed 1 września 2024 r. Oznacza to, że wymianę tych ostatnich należy zaplanować jak najszybciej, aby zdążyć z wykonaniem prac przed sezonem grzewczym 2024/2025.
Aktualizacja zapisów programów umożliwiających wymianę systemów ogrzewania, pozwala na łączenie różnych dotacji, w tym krajowych i lokalnych. Dzięki temu dofinansowanie może pokryć nawet 100 proc. inwestycji. Ponadto rozszerzono zakres dotacji o budynki jednorodzinne. Ze wsparcia w wysokości 5 tys. zł będą mogli skorzystać już nie tylko właściciele mieszkań, ale także domów jednorodzinnych. Wsparcie dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni pozostaje bez zmian, wynosi 20 tys. zł. Zgodnie z zapisami nowego regulaminu, osoba ubiegająca się o udzielenie dotacji powinna złożyć wniosek przed rozpoczęciem wymiany źródła ogrzewania.
Gdańsk jako pierwszy wprowadza dotację na ciepłą wodę użytkową. Dzięki niej właściciele lokali, które mają ogrzewanie z miejskiej sieci ciepłowniczej, będą mogli wykorzystać je do podgrzania wody, zamiast używać tzw. junkersów. Nie ma natomiast wsparcia dla pojedynczych inwestycji w kolektor słoneczny i pompę ciepła. Są one finansowane ze specjalnych programów rządowych, np. Czyste Powietrze, a także obsługiwanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, np. Moje Ciepło, Mój Prąd. WOS
Ważne daty
Do 1 września 2024 r. trzeba wymienić tzw. piece bezklasowe, 1 i 2 klasy
Do 1 września 2026 r. muszą zniknąć piece 3 i 4 klasy