Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego przez 15 lat ściągnęła do miasta wiele inwestycji. Bez niej nie byłoby u nas takich firma jak Bayer i Svarowski. Dzięki niej powstało w naszym mieście kilka tysięcy miejsc pracy. W tym tygodniu GARG obchodziła jubileusz.

15-lecie istnienia GARG uczcił w nietypowy sposób, odsłaniając mural na Letnicy, w sąsiedztwie swojej siedziby.

– To, że Gdańska Agencja Rozwoju Gospodarczego świętuje 15-lecie istnienia, zmieniając swoje otoczenie, pokazuje, czym ta spółka jest. Co przez te 15 lat udało się zrobić? Zmieniliście oblicze Gdańska. Nie tylko gospodarcze, ale także rozumiane jako współpraca biznesu z otoczeniem. GARG to nie tylko silna noga gospodarcza naszego miasta, ale też wsparcie dla wielu projektów społecznych i kulturalnych – mówiła Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

Przypomniała, że działalność GARG to wymierne i konkretne korzyści dla miasta. To 150 sprowadzonych do Gdańska inwestycji światowych marek, takich jak Bayer, Lufthansa i Svarovski.

– To też ponad 300 ha zagospodarowywanych przez GARG parków przemysłowych – wymienia Aleksandra Dulkiewicz. – Dzięki niej powstało 5 tys. nowych miejsc pracy.

Szczególnie dumny z działania agencji jest jej prezes Alan Aleksandrowicz. Podkreśla, że wielkim atutem GARG jest to, iż spółka ma możliwość realizacji projektów od zera. To niespotykane we współczesnym świecie biznesowym.

– Dostaliśmy taką niebywałą okazję. To daje największą motywację, satysfakcję i frajdę, kiedy zaczynamy coś robić od jakiegoś pomysłu, koncepcji, przygotowania, projektów, by na końcu móc zobaczyć, co z tego wyszło – mówi podekscytowany prezes GARG.

Pamiątkowy mural ukazuje Gdańsk w dwóch wymiarach czasowych: sprzed kilku wieków, kiedy miasto było w stanie rozkwitu, oraz współczesny. Głównym elementem jest brama z obrazu „Apoteoza Gdańska” (1608) Izaaka van den Blocke, który znajduje się w Sali Czerwonej w Ratuszu Głównego Miasta. Na muralu widać też wiele elementów nawiązujących do dzisiejszego Gdańska: stadion, dźwigi stoczniowe i biurowce.

15-lecie istnienia GARG uczcił w nietypowy sposób, odsłaniając mural na Letnicy, w sąsiedztwie swojej siedziby. To kolejny dowód na to, że spółce, która wspiera procesy gospodarcze w Gdańsku, nieobca jest odpowiedzialność za rozwój lokalnych społeczności. Mural odsłonięto 26 lipca na ścianie budynku mieszkalnego przy ul. Michny 9. Blok należy do Gdańskiego Towarzystwa Budownictwa Społecznego.

– To jest miks tradycji i nowoczesności. I to właśnie dzieje się też na Letnicy, dlatego miejsce, w którym znalazł się mural, nie jest przypadkowe – wyjaśnił Marcin Budziński z pracowni Wake Up Time, która namalowała obraz na budynku.

Ciekawostką jest to, że mural został pokryty powłoką antysmogową, która oczyszcza powietrze z tlenku azotu.

Osiągnięcia GARG

Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego, funkcjonującej też pod nazwą InvestGDA, w ciągu 15 lat udało się przyciągnąć do Gdańska ok. 40 nowych inwestycji przemysłowych. Dzięki nim w mieście pojawiły się m.in. firmy International Paper, Northvolt, Klima Therm, GLP, CTP i Jeronimo Martins.

Spółka brała udział w dziesiątkach projektów z sektora informatycznego i finansowego prowadzonych przez Invest in Pomerania podległy marszałkowi województwa pomorskiego. GARG pomagał deweloperom w przygotowaniu parków biznesowych Arkońska, Alchemia, Olivia Business Center i Tryton, gdzie w sektorze nowoczesnych usług i IT powstało 20 tys. miejsc pracy, co jest spektakularnym sukcesem miasta. Działająca przy spółce Gdańska Fundacja Rozwoju Gospodarczego realizuje wiele projektów społecznych i edukacyjnych, w tym budowę bazy żeglarskiej w Jelitkowie.

Źródła: Strefa Miast