Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wystawy, koncerty, Wielka Parada Miast, Jarmark Hanzeatycki, Bakalie i Forum Ekonomiczne – to wszystko zobaczymy i usłyszymy w Gdańsku 13–16 czerwca podczas 44. Międzynarodowego Zjazdu Hanzy.

Nowa Hanza zrzesza blisko 200 miast Europy, w tym 12 z Polski. Zjazd, którego organizatorem jest w tym roku Gdańsk, to nie tylko doroczne spotkanie członków związku, ale także wielkie święto z bogatym programem kulturalnym dla mieszkańców i turystów.

Nowa Hanza zrzesza blisko 200 miast Europy, w tym 12 z Polski. Zjazd, którego organizatorem jest w tym roku Gdańsk, to nie tylko doroczne spotkanie członków związku, ale także wielkie święto z bogatym programem kulturalnym dla mieszkańców i turystów.

– Jesteśmy świadomi znaczenia hanzeatyckiego dziedzictwa kulturowego, również w kontekście potencjału turystycznego polskich miast hanzeatyckich – mówi prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz. – W 1997 r. byliśmy organizatorem Zjazdu Hanzy, który odbył się w trakcie obchodów 1000-lecia naszego miasta. Teraz zapraszamy do Gdańska po raz drugi.

Schemat Dni Hanzy jest stały. Ich inauguracja odbywa się w czwartek, trwają do niedzieli włącznie. Wiele punktów programu stanowią wydarzenia otwarte, przeznaczone także dla mieszkańców i turystów. Do najważniejszych należy Wielka Parada Miast. Zaraz po niej 13 czerwca przy fontannie Neptuna odbędzie się ceremonia otwarcia i koncert Wojtek Mazolewski Quintet.

Jedną z głównych atrakcji 44. Międzynarodowych Dni Hanzy jest Jarmark Hanzeatycki. Blisko 100 miast z 14 krajów Europy zaprezentuje na nim swoje regionalne tradycje, obrzędy, wyroby rzemieślnicze i kulinarne. Nie zabraknie stoisk pełnych lokalnych smakołyków i unikatowych przedmiotów. Na scenie muzycznej będą prezentować się zespoły muzyczne z hanzeatyckich miast. Każdy, kto odwiedzi jarmark, będzie miał okazję poznać różnorodność kulturową Europy.

15–16 czerwca w godz. 12.00–20.00 w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia będzie można zobaczyć 18. edycję pokonkursowej wystawy HANSEartWORKS. Artyści, w tym także z Gdańska, zaprezentują to, czym według nich chcą chwalić się miasta Nowej Hanzy.

Podczas zjazdu odbędzie się Forum Ekonomiczne zorganizowane przy współudziale Gdańskiej Agencji Rozwoju Gospodarczego (investGDA). Wydarzenia związane bezpośrednio ze Związkiem Miast Hanzy to walne obrady zgromadzenia delegatów i komisji, spotkania grup roboczych oraz Młodej Hanzy (youthHanza).

Przynależność Gdańska do związku kupieckiego miast Hanzy i zaangażowanie w sprawy hanzeatyckiej wspólnoty sięga XIV w. W 2021 r. Gdańsk obchodził 660. rocznicę pierwszego uczestnictwa w Zjeździe Starej Hanzy. Do Nowej Hanzy nasze miasto należy od 1993 r. 26 czerwca 1997 r. odbył się w Gdańsku XVII zjazd z udziałem przedstawicieli 106 miast.

Zjazd w Gdańsku

Wydarzenie przygotowane na Zjazd Hanzy będą odbywać się m.in. w Teatrze Szekspirowskim, Długim Pobrzeżu, Europejskim Centrum Solidarności, na terenach postoczniowych i Międzynarodowych Targów Gdańskich. Koordynatorem programu zjazdu jest Fundacja Gdańska. Szczegółowe informacje znajdziemy na stronie: www.gdansk2024.pl.

Zagraj w DyleMAT

Przez cztery dni, od 13 do 16 czerwca, będzie można zagrać w DyleMAT. To rodzaj gry z pogranicza fantasy i thrillera, która prowadzi po Starym Mieście, prezentując historyczne wydarzenia i życie dawnych mieszkańców Gdańska. Wystarczy o dogodnej porze dnia lub nocy zeskanować kod QR na słupie ogłoszeniowym przy Ratuszu Staromiejskim i wejść do gry! DyleMAT jest dostępny w języku polskim i angielskim.

Źródła: Strefa Miast