Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Z nieodpłatnej pomocy prawnej, poradnictwa obywatelskiego, mediacji mogą skorzystać nie tylko mieszkańcy, ale także turyści. To przydatne wsparcie jest dla osoby, której nie stać na odpłatną wizytę u prawnika. W Gdańsku porady są udzielane w 19 punktach prowadzonych przez organizacje pozarządowe i Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie.

Specjaliści nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają konsultacji dotyczących spraw rodzinnych, mieszkaniowych, podatkowych, ubezpieczenia społecznego, z zakresu pomocy społecznej.

Porady są udzielane tylko stacjonarnie. Z pomocy poza punktem, za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość lub w miejscu zamieszkania, mogą skorzystać osoby ze znaczną niepełnosprawnością ruchową i doświadczające trudności w komunikowaniu się.

Aby otrzymać wsparcie, trzeba w punkcie nieodpłatnej pomocy prawnej złożyć pisemne oświadczenie, że nie stać nas na wizytę u prawnika. To warunek konieczny. Obowiązują zapisy na konsultacje. Można się umówić telefonicznie w dni powszednie w godzinach pracy MOPR, tel. 58 342 31 88. Można również zarejestrować się do prawnika, doradcy obywatelskiego, mediatora przez formularz zgłoszeniowy dostępny na stronie Ministerstwa Sprawiedliwości: www.np.ms.gov.pl.

Specjaliści nieodpłatnej pomocy prawnej udzielają konsultacji dotyczących spraw rodzinnych, mieszkaniowych, podatkowych, ubezpieczenia społecznego, z zakresu pomocy społecznej. Pomagają osobom zadłużonym, w kryzysie ekonomicznym, życiowym. Doradzają, jak odzyskać alimenty na dzieci, uzyskać rozmaite świadczenia finansowe, rozwód. Udzielają wskazówek osobom zadłużonym, z zakresu spraw mieszkaniowych i zabezpieczenia społecznego. W sytuacjach spornych, np. z sąsiadami, członkami rodziny, cenne jest wsparcie mediatorów. Na fachową poradę mogą liczyć również przebywający w Gdańsku turyści.

– W czasie wakacji zdarzają się różne, nieprzewidywalne sytuacje. Nasza porada przydaje się także turystom, którzy są ofiarami lub świadkami przestępstwa, np. skradziono im dokumenty, bagaż. Zawsze staramy się merytorycznie, jak najlepiej pomóc – mówi Krystyna Rams-Lachowicz, radca prawny z Fundacji Teneo, która udziela bezpłatnej pomocy w punktach przy ul. Hożej 4 i ul. Jagiellońskiej 11 w Gdańsku.

Specjaliści podpowiedzą, jak dochodzić odszkodowania, jeśli doszło do wypadku podczas podróży na wakacje, gdy organizator wypoczynku nie wywiązał się z umowy. W razie konieczności wskażą instytucję w Gdańsku, która udzieli konkretnego, adekwatnego wsparcia.

Źródła: Strefa Miast