Centrum Treningu Umiejętności Społecznych pomaga w powrocie do samodzielności osobom zagrożonym bezdomnością, wobec których orzeczono i zrealizowano wyroki eksmisyjne, a także dotkniętym klęskami żywiołowymi, takimi jak pożar, powódź, zły stan techniczny budynku, który zagraża życiu i zdrowiu jego mieszkańców.
Ten finansowany z budżetu miasta innowacyjny projekt od 2010 r. realizuje Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta Koło Gdańskie. Wspiera je Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie, Gdańskie Nieruchomości, Gdański Urząd Pracy, Wydział Mieszkalnictwa oraz Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miasta Gdańska.
Remont budynku przy Wyzwolenia rozpoczął się w czerwcu 2023 r., zakończył w październiku 2024 r. Przeprowadziły go Gdańskie Nieruchomości w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Remont kosztował prawie 11 mln zł, z czego ponad 1 mln zł wyniosło dofinansowanie unijne.
Zakres prac był niezwykle szeroki. Zaczęto od niezbędnych rozbiórek, położono nowe izolacje, wymieniono część stolarki okiennej i wszystkie drzwi zewnętrzne, instalację elektryczną oraz wodno-kanalizacyjną. Przystosowano budynek do potrzeb osób z niepełnoprawnościami. Zamontowano system służący do szybkiego i prostego wzywania pomocy w sytuacjach nagłego zagrożenia. Zainstalowano również system sygnalizacji zapewniający kompleksową ochronę w sytuacji zagrożenia pożarowego.
– To dla nas ogromny krok w kierunku wsparcia najbardziej potrzebujących i realizacji polityki społecznej w naszym mieście. To miejsce stanie się bezpiecznym schronieniem, pozwoli nam skutecznie reagować na potrzeby osób najbardziej potrzebujących – mówi Emilia Lodzińska, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju przestrzennego i mieszkalnictwa.
W budynku są 52 pomieszczenia. Może z nich korzystać jednocześnie blisko 100 osób, podopiecznych Towarzystwa św. Brata Alberta i Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, którzy potrzebują pomocy. Placówka została przystosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
– Chcielibyśmy, aby takich miejsc było w Gdańsku więcej. Centrum Treningu Umiejętności Społecznych jest połączone z innymi działaniami z obszaru mieszkalnictwa społecznego, zwłaszcza Gdańskim Programem Mieszkalnictwa Społecznego. Cieszę się, że wróciło, otworzyło swoje progi, że będziemy mogli je wykorzystywać dla dobra potrzebujących mieszkańców Gdańska – podkreśla Monika Chabior, zastępczyni prezydenta Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania.
Prezydent Chabior zauważa także, że ośrodek znajduje się w okolicy bardzo nasyconej usługami. Niedaleko jest funkcjonujący od wielu lat Dom Sąsiedzki. W Nowym Porcie znajduje się także Ośrodek Interwencji Kryzysowej, który działa 24 godziny na dobę przez 7 dni w tygodniu.
Spójność systemu polityki pomocowej miasta podkreśla Wojciech Bystry, prezes Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
– Osoby, które trafiają do centrum, zostają objęte wsparciem Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Korzystają także z różnego rodzaju innych działań, czy to w ramach Centrum Integracji Społecznej, czy innych możliwości związanych z odrabianiem zadłużenia. Ci którzy tu trafiają, nie płacą za swoje mieszkanie. Gdy otrzymają od nas pomoc, aż 80 proc. z nich znów opłaca swoje mieszkania. Jest to wielki sukces tego programu – mówi Wojciech Bystry.