Treści dostępne w serwisie zostały stworzone w komercyjnej współpracy z miastami

Wspólnie złożenie kwiatów przy płycie upamiętniającej wydarzenie z 2019 r., uczczenie Dnia Patrona ze szkolną społecznością Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego, widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców – to tylko niewielki wycinek wydarzeń, w czasie których wspomnimy tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza.

– Mija 5 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Ich skutkiem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą wspomnieć i upamiętnić pana prezydenta, do bycia razem – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.

– Mija 5 lat od tragicznych wydarzeń, które miały miejsce podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy na Targu Węglowym. Ich skutkiem była śmierć prezydenta Pawła Adamowicza. Zapraszamy wszystkich tych, którzy chcą wspomnieć i upamiętnić pana prezydenta, do bycia razem – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska. – Myślę, że każdemu z nas pozostało w pamięci jednoczenie się ludzi. Najpierw, kiedy czekaliśmy na wieści, czy uda się pana prezydenta uratować, i potem, kiedy w Europejskim Centrum Solidarności tłumy żegnały pana prezydenta przed odprowadzeniem go na miejsce wiecznego spoczynku. Wtedy wszędzie chcieliśmy być razem. Wydarzenia, które przygotowaliśmy w tym roku wspólnie z różnymi środowiskami, są dla każdego.

Warto dziś o godz. 11 zerknąć na wieżę kościoła św. Katarzyny. Odbędzie się tam koncert carillonowy poświęcony Pawłowi Adamowiczowi. Utwory wykonają Monika Kaźmierczak, carillonistka miejska, i Paweł Hulisz z Tubicinatores Gedanenses. Jeśli ktoś nie zdąży, widowisko będzie powtórzone w sobotę o godz. 12.05 na wieży Ratusza Głównego Miasta.

Dziś, 12 stycznia o godz. 12.00 Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza obchodzi Dzień Patrona. Liceum powstało z inicjatywy i pomysłu prezydenta i jest dziś jedyną szkołą średnią w Polsce prowadzoną w ścisłym partnerstwie z trzema uczelniami: Uniwersytetem Gdańskim, Politechniką Gdańską i Gdańskim Uniwersytetem Medycznym. Na Dzień Patrona zostali zaproszeni prezydent Aleksandra Dulkiewicz, prof. Cezary Obracht-Prondzyński i Wojciech Rzehak. Goście wraz z młodzieżą zmierzą się z tematem, co znaczy dziś nowoczesna szkoła w nowoczesnym mieście. Ma to być wymiana poglądów doświadczonego samorządowca, socjologa i nauczyciela ze spostrzeżeniami młodego pokolenia licealistów.

Także dziś o godz. 18.00 w bibliotece ECS odbędzie się promocja książki Antoniego Pawlaka „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”. Nie jest to zwykła biografia. Antoni Pawlak, który pracował z Pawłem Adamowiczem ponad 10 lat, opowiada o swoim szefie. Rozmowę z autorem poprowadzą Dorota Karaś i Marek Sterlingow.

W sobotę, 13 stycznia o godz. 16.00 w Instytucie Kultury Miejskiej zaplanowano ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza. Ustanowienie nagrody było wspólną inicjatywą ICORN (Międzynarodowej Sieci Miast Schronienia), Europejskiego Komitetu Regionów i miasta Gdańska.

– Serdecznie zapraszam, jak co roku, 13 stycznia na godz. 19.00 pod tablicę upamiętniającą miejsce zamachu, która znajduje się między Katownią a Złotą Bramą. Zaplanowano tam krótkie wspomnienia pana prezydenta i złożenie kwiatów. Następnie wspólnie przejdziemy do bazyliki Mariackiej – mówi prezydent Aleksandra Dulkiewicz.

Na uwagę zasługuje widowisko słowno-muzyczne poświęcone pamięci prezydenta Pawła Adamowicza, które odbędzie się 13 stycznia o godz. 20.00 w bazylice Mariackiej. Wstęp jest wolny, ale lepiej przyjść wcześniej, bo ze względów bezpieczeństwa liczba miejsc będzie ograniczona.

Pięć lat temu, przedwcześnie, w tragicznych okolicznościach odszedł Paweł Adamowicz. Jak zmienił nas tamten styczeń? Czy czegoś się nauczyliśmy? Jaka nauka płynie z tego wydarzenia na przyszłość? Tych tematów będą dotyczyły rozmowy przy okrągłym stole podczas „Wieczoru dla przyjaciela”, który odbędzie się w niedzielę, 14 stycznia o godz. 17.00 w ogrodzie zimowym Europejskiego Centrum Solidarności.

Do rozmowy zaproszono osoby, które relacjonowały wydarzenia ze stycznia 2019 r., w tym Esterę Flieger, dziennikarkę, redaktorkę naczelną NGO.pl, i Bogusława Chrabotę, politologa, eseistę, redaktora naczelnego „Rzeczpospolitej”. Weźmie w niej też udział dr Anna Materska-Sosnowska, politolożka, twórczyni Programu Przywództwa Społecznego w Studium Obywatelskim im. Pawła Adamowicza. Rozmowę poprowadzi Piotr Jacoń. WOS

Program

12 stycznia

• 11.00: koncert carillonowy, wieża kościoła św. Katarzyny

• 12.00: Dzień Patrona, Uniwersyteckie Liceum Ogólnokształcące im. Pawła Adamowicza

• 18.00: promocja książki Antoniego Pawlaka „Pusty gabinet. Paweł Adamowicz: prezydent, szef, przyjaciel”, biblioteka ECS

13 stycznia

• 12.05: koncert carillonowy, wieża Ratusza Głównego Miasta

• 16.00: ogłoszenie laureata Nagrody im. Prezydenta Adamowicza, IKM, Kunszt Wodny

• 19.00: złożenie kwiatów przy tablicy pamiątkowej, plac pomiędzy Katownią a Złotą Bramą

• 19.30: modlitwa międzywyznaniowa, bazylika Mariacka

• 20.00: widowisko słowno-muzyczne z udziałem polskich wykonawców, bazylika Mariacka

14 stycznia

• 12.00: msza święta w intencji śp. Pawła Adamowicza, bazylika Mariacka

• 13.30: odsłonięcie ławeczki Pawła Adamowicza, Wyspa Spichrzów

• 17.00: Wieczór dla przyjaciela, ogród zimowy ECS

RAMKA

Nominowani do Nagrody im. Prezydenta Adamowicza:

• Nathalie Appere, burmistrz Rennes – za zaangażowanie, osobiste przekonanie i pionierskie przywództwo jako pierwsza kobieta burmistrz Rennes od 2014 r.

• Alla Myronova, wójt gminy Inhulka, Ukraina – za walkę o niepodległość Ukrainy i działania na rzecz rozwoju gminy.

• Anna Dąbrowska, prezes Stowarzyszenia Homo Faber – główną misją fundacji zrzeszającej ekspertów jest propagowanie praw człowieka i wprowadzanie pozytywnych zmian w społeczeństwie, które pozwolą każdemu mieszkańcowi Lublina cieszyć się pełnią praw bez względu na pochodzenie, orientację, przekonania.

• Stowarzyszenie na rzecz Demokracji Lokalnej w Zavidovici, Bośnia i Hercegowina, które od lat 90. niesie pomoc i działa na rzecz odzyskania godności gospodarczej oraz społecznej autonomii tysięcy ofiar konfliktów i prześladowań na całym świecie.

• Krajowa Federacja Stowarzyszeń Kobiet Romek Kamiry – ogólnokrajowa federacja stowarzyszeń kobiet romskich działająca na rzecz wolności, solidarności i równości Romów. Jej celem jest promowanie włączenia społecznego przy jednoczesnym zachowaniu romskich zwyczajów i tradycji.

Źródła: Strefa Miast